Tichý infarkt. Nenápadný zabijak útočí hlavne na ženy. Príznaky sú mierne

Zdieľať
Tichý infarkt
Tichý infarkt. Nenápadný zabijak útočí hlavne na ženy. Príznaky sú mierne Foto: www.freepik.com

Náhlu bolesť za hrudnou kosťou trvajúcou niekoľko minút v kuse. Väčšina ľudí v tomto prípade rýchlo siaha po telefóne a volá záchranku. Tento príznak infarktu pozná skoro každý. Ale pozor, podľa odborníkov môže desatina alebo dokonca 15 percent infarktov prebehnúť úplne bez príznakov. A to môže byť nesmierne nebezpečné.

Možno ste už počuli o ľuďoch, ktorí dorazili domov z práce a cítili sa len trochu unavení, takže sa posadili do kresla. Lenže toto je úplne posledný moment, ktorý si pamätajú. Znova sa prebrali až na kardiológii s kanylou v ruke a možno aj jazvou po operácii. Prekonali infarkt, ktorý pre nich bol skutočne bleskom z čistého neba. Nezaznamenali totiž vôbec žiadne príznaky. Teda presnejšie povedané, zaznamenali, ale boli tak mierne a – ako hovoria lekári – nešpecifické, že im nevenovali zásadnejšiu pozornosť.

Nenápadný, ale nebezpečný

Ostatne je dosť dobre možné, že aj keby si ich všimli a zavolali lekára, ani ten by blížiaci sa infarkt myokardu neodhalil. Podľa výskumov dochádza totiž asi v desiatich až pätnástich percentách prípadov k takzvanému tichému infarktu. Teda k takému, ktorý prebieha takmer úplne bez príznakov. To však neznamená, že by bol menej nebezpečný. Práve naopak, aj preto sa mu niekedy hovorí nenápadný zabijak. Rýchlosť zásahu totiž býva práve u infarktov jedným z kľúčových parametrov. Pokiaľ sa totiž rýchlo neobnoví zásobenie srdcového svalu kyslíkom, môže veľmi skoro odumrieť taká veľká časť, že je to pre človeka fatálne.

Únava varuje

Ako ukazujú lekárske štúdie, tichý infarkt postihuje častejšie mužov. Paradoxne naň ale viac umierajú ženy. Je to preto, že tie sú zvyknuté bolesti často podceňovať. Jedným z typických príznakov tichého infarktu môže byť náhly pocit vyčerpania alebo únavy. Lenže kto z nás sa z času na čas necíti unavený. A práve ženy obvykle tento pocit prejdú mávnutím ruky, veď predsa majú za sebou deň v práci, k tomu ešte starosť o domácnosť, navyše sú v strese kvôli deťom. Iste, panikáriť kvôli každému pocitu únavy by nebolo na mieste. Dobré je ale spozornieť a vnímať ďalšie varovania svojho tela. Pretože tichý infarkt môže skutočne prísť úplne nečakane.

infarkt
Tichý infarkt. Nenápadný zabijak útočí hlavne na ženy. Príznaky sú mierne Foto: www.freepik.com

Nevoľnosť je častá

Okamžite konať je vhodné, ak sa k spomínanému pocitu únavy pridá žalúdočná nevoľnosť a zvracanie. To môže byť jedným z posledných signálov, že vaše srdce nie je v dobrej kondícii. Je zaujímavé, že problémy so žalúdkom opisujú štyria z piatich pacientov s infarktom. To je skutočne vysoké číslo. K nevoľnostiam sa môže pridať pálenie záhy alebo napríklad problémy s trávením. Lenže podobne ako únavu, aj tieto príznaky má mnoho ľudí tendenciu podceňovať. Zvyčajne skôr skúmame, čo sme zlého zjedli, než by sme sa vybrali za kardiológom.

Pozor na dýchavičnosť

Niekedy sa môže pridať aj dýchavičnosť. Najčastejšie kvôli zúženiu niektorej z ciev dostáva srdce menej okysličenej krvi a tak ju tiež menej pumpuje do tela. Preto môže mať chorý pocit, akoby nemohol chytiť dych. Je to podobné, ako pri namáhavom športovom výkone, keď sa telu kyslíka nedostáva preto, že ho veľa spotrebujú svaly. Ostatne aj niektoré ďalšie príznaky tichého infarktu sa celkom dobre kryjú s pocitmi po väčšej fyzickej záťaži. A nakoniec to nie je také prekvapivé. Srdce vlastne v takom športovom nasadení ide. Krv preteká zúženou cievou horšie, asi ako keď vám niekto stlačí slamku pri pití. Srdce tak musí zabrať na vyšší výkon, tým sa tiež zvýši telesná teplota, môžete sa začať potiť, pot býva obvykle studený a môžete aj zblednúť.

Cukrovkári sa musia mať na pozore

Že diabetes ovplyvňuje mnoho procesov v našom tele je známe. Jedným z problémov, s ktorým sa stretávajú, býva často aj opuch končatín. Infarkt sa prejavuje podobne, srdcová nedostatočnosť vedie často k zadržiavaniu vody v tele, začnú tak opúchať hlavne členky a lýtka. Niekedy sa dokonca môže voda hromadiť aj v oblasti brucha, vyzerá to, že postihnutý priberá. Nejde o tuk, ale o vodu. Lenže to sa zvonku spoznáva len veľmi ťažko.

Napriek tomu to nie sú najväčšie riziká, ktoré na pacientov s cukrovkou infarkt stražia. Občas sa u nich totiž vyskytuje aj ona typická bolesť za hrudnou kosťou, ktorá patrí k prejavom ich choroby. Môže sa im tak stať, že nastupujúci infarkt zamení s bežnou situáciou. Problém je v tom, že diabetes zatiaľ nevieme vyliečiť, v podstate sa lekári snažia len prejavy choroby tlmiť. U pacientov trpiacich týmto ochorením už dlhšiu dobu môže dôjsť k odumretiu niektorých nervových vlákien spájajúcich mozog s orgánmi v hrudníku. Bolesť sa v dôsledku cukrovky totiž vyskytuje tak často, že – veľmi zjednodušene povedané – telo jednoducho tieto varovné signály „odpojí“, aby zmenšilo stres. Preto môžu cukrovkári ľahko prekonať aj veľmi rozsiahly infarkt bez toho, aby pocítili nejaké bolesti. Vlastne tak pre nich akýkoľvek infarkt môže byť tichý. A to je veľmi nebezpečné.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané