Suseda s najkrajšími muškátmi v okolí prezradila svoj trik: Stačí kvapka tohto a budú doslova obsypané kvetmi

Zdieľať
Suseda s najkrajšími muškátmi
Suseda s najkrajšími muškátmi v okolí prezradila svoj trik: Stačí kvapka tohto a budú doslova obsypané kvetmi Foto: www.freepik.com

Najobľúbenejší balkónový kvet je bezpochyby muškát. Svoje krásne kvety vystavuje okoliu pomerne dlhú dobu a aj preto ho vo veľkom kupujú a vsádzajú všetky milovníčky kúzelných kvetinových zákutí. Nie každému muškátu sa však darí a vyzerá tak, ako tie na obrázkoch. Ak chcete mať naozaj husté a bohaté muškáty, postačí vám k tomu len kvapka tej správne ingrediencie. Zdravé muškáty obsypané farebnými kvetmi docielite, keď do hnojiva pridáte jód. Jód je známy predovšetkým svojimi účinkami na správne fungovanie štítnej žľazy a v súčasnosti je v medicíne využívaný čoraz častejšie. Jód však reaguje aj s rastlinami. Po jeho pridaní kvety kvitnú. Jód sa v malých množstvách nachádza aj v hnojivách, ktoré sa používajú na muškáty aj niektoré ďalšie balkónové druhy rastlín. Má fungicídne účinky, teda pôsobia proti stresorom, ktoré znižujú vitalitu vašej rastliny a odčerpávajú jej energiu, ktorú potrebuje pre správny rast listov a kvetov. Jód prispieva k trvalému kvitnutiu a tak by sa nemalo stať, že vaše muškáty zostanú na nejaký čas len s listami. Celkovo pôsobí mimoriadne dobre na odolnosť rastliny, preto muškáty znesú aj viac horúčavy.

muškáty
Suseda s najkrajšími muškátmi v okolí prezradila svoj trik: Stačí kvapka tejto tekutiny a budú doslova obsypané kvetmi Foto: www.gettyimages.com

Pripravte si hnojivo

Ak chcete mať istotu, že hnojenie muškátov bude mať ten správny efekt, pripravte si vlastný prípravok. Domáce hnojivo z jódu je veľmi jednoduché. V 1 litri vody (môže byť aj dažďová) rozmiešajte 1 kvapku čistého jódu. Používajte na hnojenie, ale neprekročte prípustné množstvo. Nepolievajte ním priamo kvety, ale lejte ho viac k vnútorným stenám kvetináča. Maximálna dávka pri každodennej zálievke je 50ml na rastlinu. Pokiaľ ju prekročíte, môže sa stať, že muškátom spálite korene. Ideálne je zalievať jódovým hnojivom raz mesačne.

U muškátov sa často stáva, že začnú žltnúť okraje listov. Nebojte sa, že vám rastlina odíde, jednoducho ju polejte. Žltnúce okraje znamenajú nedostatok vlahy a vody všeobecne. Zalievajte preto muškáty častejšie a v letných mesiacoch im ráno, zatiaľ čo ešte na nich nepáli slnko, pokropte lístky rozprašovačom s vodou. Ak žltnú a opadávajú celé muškátové listy, je to neklamný znak, že ste rastlinu preliali.

Keď definitívne zmiznú mrazy, udržujte muškáty vonku. Je jedno, či bude február, alebo apríl. Pri rozhodovaní, či muškáty vyložíte von je hlavným faktorom mráz. Rovnako muškáty neschovávajte, kým neprídu prvé jesenné mrazy. Každá pestovateľka vie, že muškáty po prezimovaní vo vnútorných priestoroch zostanú trochu nepekné. Netreba sa báť a o muškáty sa predsa starať. Pravidelná zálievka a odstraňovanie suchých lístkov im pomôže dostať ten správny vzhľad. Muškáty na zimu, alebo pred príchodom jari nezabudnite ostrihať. Nebojte sa strihania, muškáty to potrebujú, aby mohli byť na jar opäť krajšie. Dôkladne ostrihajte dlhé pahýle a nebojte sa ísť úplne na krátko. Muškáty vyženú nové mladé lístočky a budú hustejšie.

Rastliny v lete nemajú rady priame slnko, preto pozor kam ich vyložíte. Ak aj napriek hnojeniu a správnemu množstvu zálievky listy opadávajú, premiestnite muškáty na slnečnejšie miesto. Ak majú muškáty slnka naopak prebytok, zareagujú na neho červenkastými fľakmi na lístkoch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané