Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako sa správne starať o prvé zúbky

reklama:
Hoci sú prvé zúbky iba dočasné, je nutné sa o ne starať, pretože majú na správny vývoj stáleho chrupu zásadný vplyv.
Prvé zúbky si zaslúžia rovnakú starostlivosť ako trvalý chrupDetské zubné kazy sú jedným z najčastejších problémov, ktoré rodičia riešia. Dôvodom je nedostatočná hygiena, zlý spôsob čistenia zúbkov, strava s obsahom cukrov a zanedbávanie preventívnych prehliadok. Väčšina rodičov si bohužiaľ myslí, že starostlivosť o dočasný chrup nie je tak dôležitá, veď tieto zúbky predsa vypadnú a nahradia ich zuby nové a zdravé . Opak je pravdou.

Dinti de lapte 2.jpg

Dočasný chrup má za úlohu držať miesto pre zuby, ktoré sa budú vyvíjať neskôr. Ak dieťa o predčasný chrup príde, je možné, že sa stály chrup bude zle prerezávať. Medzery, ktoré po mliečnych zuboch vzniknú, sa môžu postupne zmenšovať, prázdny priestor sa budú snažiť vyplniť okolité zuby a začnú tak meniť svoju polohu. A to môže byť následkom krivých druhých zubov dieťaťa .

Horší priebeh môžu mať neliečené zubné kazy u predbežného chrupu. Pri neskorom zásahu sa kaz veľmi rýchlo môže rozšíriť na ostatné zuby, pričom hlboké kazy nesú veľké riziko prenosu infekcie do lôžka stáleho zuba, ktorý už v neprořezané podobe bude musieť čeliť bakteriálnu infekciu.

Prvé zúbky a prevencia

Prevencia detských zubných kazov je veľmi jednoduchá – učiť dieťa najlepšie od prvého zúbka na zubnú kefku , dbať na starostlivú dentálnu hygienu a pravidelne navštevovať zubného lekára .

Menina escovando os dentes 20648.jpg

Ak budeme dieťa učiť čistiť zúbky od skorého veku, rýchlo si na kefku zvykne. Pri čistení myslíte na to, že musíte dieťaťu až do ôsmeho roku asistovať, pretože až do tohto veku nie je schopné si zuby samo vyčistiť dostatočne dobre . Ak dieťa dobre spolupracuje, môžeme neskôr skúsiť aj medzizubnú kefku, ktorá vyčistí medzizubné priestory.

Prvú návštevu u zubného lekára, by sme nemali nechávať na chvíľu, keď dieťa začne nejaký zub bolieť. Dieťa by si na vyšetrenie chrupu malo zvykať čo najskôr, nesmie mať z lekára vybudovaný strach , musí vedieť, že mu u lekára nič nehrozí a postupne si v neho budovať dôveru , a to bez bolesti pôjde pri prvých návštevách oveľa ľahšie.

Keď sa objaví zubný kaz

Ak sa predsa len zubný kaz objaví, riešenie je v rukách zubného lekára, je na jeho posúdenie, či sa zub oplatí zablombovať alebo je zúbok lepšie vytrhnúť.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 10. mája 2016

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.