Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rozprávate sa so svojím psom alebo mačkou? Potom by ste mali o sebe vedieť toto

reklama:
žena so psom
žena so psomwww.gettyimages.com

Rozprávate sa so svojou mačkou alebo psom? Vedci odhalili, čo sa za tým skrýva. Často ich nevnímame iba ako obyčajné zvieratá, ale ako plnohodnotných členov našich rodín. Či už máte psa, mačku, prípadne iného domáceho maznáčika, vždy je to pre vás niečo viac, než len zviera. Niekedy sa preto pristihneme pri tom, ako im niečo hovoríme, alebo sa ich pýtame ako sa mali počas toho, čo sme boli v práci, alebo či im chutila večera. Hoci neočakávame odpoveď, nevadí nám to a často práve nášho psíka či mačičku považujeme za toho najlepšieho poslucháča.

Čo to ale znamená, keď sa so zvieratami rozprávame? Nesignalizuje to náhodou nejakú duševnú poruchu?

Táto vlastnosť alebo zvyk, hovoriť so zvieratami sa nazýva antropomorfizmus. Je to prenášanie ľudských vlastností a zvláštností na iné objekty, v tomto prípade na zvieratá. S antropomorfizmom ste sa s veľkou pravdepodobne stretli aj u seba v detstve, keď ste sa rozprávali s bábikou alebo obľúbenou plyšovou hračkou.

Už to naznačuje, že pokiaľ hovoríte s vašim domácim miláčikom, neznamená to nič, čo by vo vás malo vyvolávať obavy o vaše duševné zdravie. Práve naopak. Aj keď niekomu môžu také prejavy pripadať ako detinské a nezrelé, nie je to tak. V skutočnosti vedci pokladajú rozprávanie sa so zvieratami za známku inteligencie.

Profesor Nicholas Epsey zo Chicagskej univerzity vysvetľuje: „Často dávame mená aj neživým objektom ako sú autá, rôzne prístroje či iným predmetom, vďaka čomu si k nim vytvárame hlbší vzťah. Náš mozog je naprogramovaný tak, že prisudzujeme sociálny status mnohým dôležitým objektom okolo nás. A naše domáce zviera je pre nás dôležité.“ Takže, ak sa nabudúce pristihnete pri tom, ako hovoríte so svojim psom či mačkou, znamená to, že pre vás toto zviera znamená skutočne veľa a navyše to poukazuje na to, že ste inteligentní. To je rozhodne príjemné zistenie.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 5. januára 2022

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.