Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rastú vám v záhrade huby? Možno má váš trávnik vážny problém. Konajte

reklama:
huby
Rastú vám v záhrade huby? Možno má váš trávnik vážny problém. KonajteFoto: www.gettyimages.com

Objavili ste počas kosenia trávnika na vašom pozemku huby? Potom by ste mali určite zbystriť. Môžu totiž znamenať nepríjemnú vec, ktorú treba čo najskôr vyriešiť. Váš trávnik má totiž problém.

Keď sa vylúpne huba na trávniku, väčšinou si ju každý všimne. Jej vtipný klobúčik žiari uprostred ako diamant. Či už sa jedná o jedlého alebo nejedlého hosťa, pre záhradníkov je jeho spoločnosť celkom príjemné spestrenie. Avšak do tej doby, než si o hubách prečíta viac. V niektorých záhradníckych príručkách sú totiž huby spomínané ako poslovia zlých správ. Majú vlastníka pozemku upozorniť na zlú kvalitu pôdy, a to je problém.

Lepšie ako skutočné je lepšie mať na záhrade huby dekoračné, napríklad tie z betónu. Vyrobíte si ich ľahko podľa návodu na YouTube, v nasledujúcom videu z kanála Klub malých Dubáčikov:

Huby neveštia nič dobrého

Väčšina rastlín na záhrade potrebuje k svojmu životu kvalitnú pôdu, dostatočnú zálievku a slniečko. Huby si na tieto nároky nepotrpia. Naopak, prílišný blahobyt im nesvedčí, majú radšej trochu poľné podmienky (a to doslova). Obľubujú si v extrémne vlhkom prostredí a kyslej pôde. Pokiaľ sa teda váš trávnik obsypal hubami, je to signál, že mu nie je dvakrát dobre.

Prvý problém: Kyslá pôda

Problémom číslo jedna býva kyslá pôda. Obsahuje vyššiu hladinu rozpustných hlinitých solí, ale nedostatok dôležitých živín. Preto niet divu, že v kyslej pôde nič veľmi nerastie. Samozrejme, až na huby! Aby ste trávniku trochu uľavili, posypte ho vápnom alebo komerčnými prípravkami na vápnenie pôdy.

huby na záhrade
Rastú vám v záhrade huby? Možno má váš trávnik vážny problém. KonajteFoto: www.gettyimages.com

Druhý problém: Nepriedušná pôda

Ďalšia vec, na ktorú môžu huby upozorňovať je príliš zhutnená pôda. Väčšinou platí pravidlo: čím trávnik vlhší, tým sa stáva menej priedušnejší a rastliny sa v ňom chtiac nechtiac dusia. Preto ak máte na záhrade hubového vyslanca, prestaňte trávnik zalievať. Naopak sa snažte z neho dostať všetku vlhkosť tým, že z neho zhrabete lístie alebo ho pomocou vertikulátora prevzdušnite. Nakoniec ho posypte pieskom. Trávnik by sa tým mal trochu vysušiť.

Konajte rýchlo

Napriek tomu, že nie ste nadšení z hubových posolstiev, berte ich ako informáciu, ktorá vám poslúži. Samotných húb sa zbavte čo najskôr, než rozhodia výtrusy. Môžete použiť vhodné špeciálne prípravky vhodné na likvidáciu húb. Určite ich zoženiete v každom kvalitnom záhradníctve. A konajte rýchlo, inak sa vám záhrada premení na hubový prales.

Zdroj: ireceptar.cz, www.chalupari-zahradkari.czwww.ceskestavby.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 10. septembra 2023

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.