Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Preto nám psy olizujú radi tváre

reklama:
psy olizujú radi tváre
Preto nám psy olizujú radi tváreFoto: www.gettyimages.com

Psy používajú svoje dlhé jazyky, zbierajú omrvinky zo zeme, odstraňujú blato z labiek a čistia sa. Keď nám však olizujú tvár, je na tom vždy niečo podmanivé.

Mimo občasnú snahu odstrániť omrvinky z našej brady, psy nás olizujú, pretože nás majú radi. Nie je to bozk, ale skoro. Niekoľko minút po ich narodení, zažívajú mäkkosť a teplo materinského jazyka, ktorý ich zaplavuje materskou láskou. Okrem toho, matky využívajú relatívnu nehybnosť svojich mláďat počas kŕmenia, aby ich očistili jazykom. Tiež im olizujú chvost, aby stimulovali nutkanie na vyprázdňovanie.

Okrem toho psy starším psom olizujú papuľu na pozdrav a na znamenie úcty. Rovnako tak, keď majú hlad, olizujú svoje matky, aby stimulovali regurgitáciu potravy, ktorú budú považovať za chutný obed.

Niektoré aspekty osobnosť psa možno zistiť olizovaním. Ako starneme, sa psy olizujú menej často. Nikdy sa však neprestanú olizovať úplne. Navyše nás neolizujú preto, že čakajú na teplé jedlo. Robia to preto, že sme pre nich tými najdôležitejšími ľuďmi.

Nezávislé psy sa olizujú menej, pretože nemajú pocit, že by si museli zaslúžiť niečie uznanie. Naopak spoločenskejšie a extrovertnejšie psy olizujú každého a stále.

Keď vás váš pes olizuje, znamená to, že vás miluje. V tomto olizovaní hráme aj rolu. Psy sa rýchlo naučia, že mokrý jazyk na niečiu tvár je skvelý spôsob, ako získať pohladenie a pozornosť. Svojím spôsobom, inštinkt olizovania je rovnako starý ako bezprostredný; robia to prirodzene a my ich v tom ešte viac podporujeme.

pes a dieťa
Preto nám psy radi olizujú tváreFoto: www.freepik.com

Olizovanie, napriek tomu, čo si možno myslíte, nie je tak nehygienické, ako sa zdá. Olizovanie od psa je v najlepšom prípade rovnaké, ako keď si utierate tvár vlhkým, mierne špinavým uterákom. Nie je to práve hygienické, ale netreba sa toho obávať.

V minulých generáciách, dávno pred príchodom antibiotík, si ľudia všimli, že si psy vždy olizovali vlastné rany. Domnievali sa, že olizovanie môže byť prospešné aj pre človeka, a nemýlili sa.

Psie sliny sú hygienické, majú slabý baktericídny účinok. Preto je pre psov určite vhodné a ľuďom neškodí. Čo sa týka prechladnutia psov, to sa nestane. Väčšina chorôb sa prenáša iba medzi druhmi. Teda zo psa na psa alebo z človeka na človeka, ale nie medzi oboma skupinami.

Hlavnou výnimkou z tohto pravidla je skupina ľudí s oslabeným imunitným systémom. Tí sú totiž náchylnejší na najrôznejšie choroby, vrátane tých, ktoré prenášajú láskyplné zvieratá. Záverom: Neodháňajte svojho domáceho maznáčika preto, že vás olizuje. Je to milé gesto náklonnosti.

Zdroj: sklapnimobil.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 26. mája 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.