Pozor! Slimáky do pivnej pasce radšej nelákajte! Spôsobíte viac škody ako úžitku

Zdieľať
plzák španielsky
Pozor! Slimáky do pivnej pasce radšej nelákajte! Spôsobíte viac škody ako úžitku Foto: www.gettyimages.com

Najväčšími nepriateľmi vašej záhrady nie sú slimáci. Najväčšími nepriateľmi vašej úrody sú plzáci španielski, ktorým sa ľudovo hovorí slimáci. Sú neskutočne žraví a nájazdy na vaše záhony podnikajú vo veľkých skupinách predovšetkým večer a v noci. Nepohrdnú takmer žiadnu rastlinou. Dostali ste zaručenú radu od suseda, že plzáky máte likvidovať pomocou pivných pascí? Ak áno, tak vedzte, že vás sused nemá ani trochu rád.

Spoznajte nepriateľa

Než sa dáte do boja, zistite si, s kým máte tú česť. Vaším nepriateľom je plzák. Nech sa jedná o španielskeho, hnedého, lesného, hrdzavého, všeobecného – je to jedno. Isté je, že máte problém. Najväčším žrútom je predovšetkým plzák španielsky, ktorý sa k nám dostal len nedávno – v deväťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. Za tú dobu sa rozmnožil a pácha veľké škody.

Ako bojovať s plzákmi? Pozrite sa tu:

Prečo sú tak agresívne žraví?

Ich životný cyklus trvá fakticky jeden rok, potom zahynú. Zjari sa z vajíčok vyliahnu mladí plzáci. Za krátky časový úsek 8-12 mesiacov svojho života musí prežiť všetky svoje životné etapy. Od vyliahnutia teda nelení a začnú žrať, na čo prídu, aby od polovice júna dosiahli dospelosť a mohli sa páriť. Ide o hermafrodity. Po sparení teda obaja jedinci nakladú okolo 400 vajíčok. To natoľko vysiela, že jedinou možnosťou, ako získať novú energiu, je opäť potrava. Teda vaša zelenina.

Pokračujte na ďalšej strane

Vyrazte do boja

Určite ste dostali mnoho zaručených rád, ako plzákov poraziť. My vám tiež predstavíme niekoľko bojových stratégií.

Boj s kosačkou a pasce

Plzáci k životu potrebujú vlhké prostredie, dostatok vysokého porastu a skrýš, odkiaľ by sa mohli večer a v noci plaziť a zaútočiť na vašu zeleninu. Starostlivo koste záhradu a trávu okolo vašich záhonov. Nedávajte plzákom šancu, aby sa mohli ukryť pod kôpkou buriny, dreva alebo neuprataného záhradného odpadu.

Nastražte pasce. Ohraničte záhony alebo jednotlivé rastliny hrubým materiálom, ktorým plzák neprejde. Podrvené vaječné škrupiny sú ostré, čo sa plzákom nebude páčiť, podobne ako piliny, ihličie, štrk alebo suchá slama.

Nástrahy na hraniciach. Olemujte záhony napríklad plechom. Vrchný koniec zahnite do pravého uhla. Zahnutý koniec musí smerovať von zo záhona. Takto armáda plzákov neprelezie bariéru.

Čuchové bariéry. Plzáci majú veľmi dobrý čuch, ktorým sa orientujú v priestore. Použite pachové a chuťové nástrahy. Postrek namiešajte z dvoch chilli papričiek a troch strúčikov cesnaku. To isté môžete pripraviť aj z bylín – rozmarínu, levandule a tymiánu. Postriekajte zeminu aj rastliny. Kávová usadenina tiež plzákom nevonia. Obsypte jej rastliny a pokojne pridajte aj korenie.

Pokračujte na ďalšej strane

plzák španielsky
Pozor! Slimáky do pivnej pasce radšej nelákajte! Spôsobíte viac škody ako úžitku Foto: www.gettyimages.com

Chemická prekážka

Pokiaľ draselným vápnom ohraničíte záhony, plzákom sa cez neho nebude chcieť plaziť. Ich mokrý sliz s vápnom reaguje, čo ich odradí. Nepestujte v blízkosti zeleniny bazalku, cínie, nechtík lekársky alebo georgíny. Sú to atraktanty, ktoré plzáky z diaľky priťahujú.

Povolajte pomocníkov. Veľkými pomocníkmi sú kačice – indickí bežci. Svojimi zobákmi nájdu aj toho najlepšie schovaného plzáka v úkryte.

Nevzdávajte sa! Máte pocit, že váš boj prehrávate, hoci ste vyskúšali všetko? Nevzdávajte sa a vyrazte na plzáky s rukavicou a vedierkom. Ručný zber je síce nekonečne sa opakujúca nepríjemná činnosť, ale je veľmi účinná. Pokiaľ zapojíte rodinu, môžete súťažiť, kto ich pozbiera viac.

Neverte susedovi, ktorý vám radí, že máte nastražiť pivné pasce a tým problém s plzákmi vyriešite. Áno, ale vyriešite problém jeho, nie váš! Naopak, vy si problém len zväčšíte. Pivná pasca Hladina piva nesmie siahať veľmi vysoko

slimák
Pozor! Slimáky do pivnej pasce radšej nelákajte! Spôsobíte viac škody ako úžitku Foto: www.gettyimages.com

Ako pivná pasca funguje?

Pivná pasca funguje len krátko. Plzáky usmrtí oxid uhličitý, ktorým je pivo sýtené. Akonáhle pivo zvetrá, a to nastáva rýchlo, oxid z neho vyprchá a pasca je neúčinná. Vy si navyše na svoju záhradu nalákate susedových plzákov, ktorí majú výborne vyvinutý čuch. Pivo zaregistrujú na neuveriteľnú vzdialenosť až 200 metrov a priplazia sa do vašej záhrady. Je teda výhodnejšie, keď pivné party pre plzákov usporiada váš sused a pozve na ňu tie vaše. Aj to je jedna z možných bojových stratégií, ktorú môžete plzákmi likvidovať. Nevzdávajte sa a udržujte si vieru vo víťazstvo!

Zdroj: ireceptar.cz,www.youtube.com, www.youtube.com

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané