Poničený smalt na vani alebo sprcháči si ľahko opraví aj nešikovník. Pozrite

Zdieľať
vaňa
Poničený smalt na vani alebo sprcháči si ľahko opraví aj nešikovník. Pozrite Foto: www.gettyimages.com

Zaregistrovali ste prasklinku v smalte, alebo sa vám kus odštiepil na vani alebo v sprchovacom kúte? Jeho opravu zvládne každý. Ako?

Smalt alebo email je kremičitá tavenina, ktorá je podobná sklu alebo porcelánu. Akonáhle ju zahrejete a nalejete na kov, vytvorí na ňom krásny hladký povlak. Po výpale potom už môžete mať pocit, že takú krásu nič nenaruší. Smalt sa využíval už v starom Grécku či Egypte ako dekor šperkov. Neskôr sa uplatnil skôr úžitkovo. Jeho lesklá vrstva chránila liatinové hrnce a plechy pred koróziou. A nielen to. Smalt bol jedným z hlavných materiálov, z ktorého sa vyrábali tabule s názvami ulíc. Tieto ukazovatele prečkali dlhé roky a dokázali bez problémov čeliť výkyvom teplôt i počasia.

Na videu uvidíte set, ktorým možno opraviť obúchané smaltované umývadlo či vaňu:

Na zuby aj na vane

Aj dnes sa smalt používa pri výrobe. Narazíte naň v zubnom lekárstve, najmä v takzvanej metalkeramike, kedy sa z neho vyrábajú zubné náhrady. Obľúbený je hlavne vo výrobe vaní a kúpeľňových doplnkov. A nie je divu. Smalt je hladký, lacný, odolný. A vďaka svojej tvrdosti dokáže odolať poškriabaniu či oderu. Na rozdiel od moderných akrylátových vaní si zachováva svoju bieloskvúcu farbu. A to sa cení!

Praskliny v smalte sa dajú opraviť

Avšak aj smalt má svoju slabinu. Stačí, aby vám na neho niečo z výšky spadlo a hneď sa na povrchu vytvorí prasklina, ktorá sa len veľmi zle dáva dohromady. Našťastie ale existujú moderné technológie, ktoré túto (predtým fatálnu) vec dokážu spraviť. Na trhu je totiž k dostaniu špeciálny tmel na smalt. Vyrába sa v dvoch variantoch, z epoxidu a polyuretánu. Vy ale berte ten polyuretánový, pretože je oveľa pružnejší a lepšie sa s ním pracuje.

Ako na to?

Prasklinu zbavte hrdze, nečistôt, mastnoty a obrúste ju brúsnym papierom. Miesto nechajte dôkladne vyschnúť a až potom naň pomocou štetca či špajle navrstvite tmel. S množstvom to veľmi nepreháňajte, v tomto prípade platí, čím je vrstva tenšia, tým je to lepšie.

Stavte na polyuretán

Na hlbšie praskliny samozrejme aplikujte dve vrstvy. Najskôr prvú, po jej zaschnutí druhú. Počítajte s tým, že tmel zasychá zhruba 6 hodín a vytúženú tvrdosť získava až po 24 hodinách. Preto sa nikam neponáhľajte a vymedzte si na rekonštrukciu svojej vane celý deň. Pokiaľ ste použili tmel s polyuretánom, môžete nežiaduce škvrny vyčistiť acetónom. A voilà, vaňa je takmer ako nová!

Zdroj: ireceptar.cz, www.ceskestavby.cz, www.ceskestavby.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané