Poludňovkovec sedmokráskovitý. Kvety zaplavia balkón aj terasu a pestuje sa skoro sám

Zdieľať
Poludňovkovec sedmokráskovitý
Poludňovkovec sedmokráskovitý. Kvety zaplavia balkón aj terasu a pestuje sa skoro sám Foto: www.gettyimages.com

Oživte tento rok svoj kvetinový park a spestrite si záhony či kvetináče nevšednou letničkou. V kurze je tento rok totiž poludňovkovec sedmokráskovitý, ktorý je nielen na pohľad zaujímavý, ale na pestovanie úplne nenáročný.

Patríte k tým, ktorí vsádzajú na istotu a pestujete stále dookola len muškáty či petúnie? V tomto roku sú značne populárne sukulentné rastliny s dužnatými listami. A medzi ne patrí práve aj poludňovkovec sedmokráskovitý.

Poludňovkovec sedmokráskovitý alebo dorotheanthus bellidiformis

Na to, ako poludňovkovec  hýri všetkými farbami, sa pozrite v tomto kratučkom videu:

Táto sukulentná letnička pochádza z Južnej Afriky, kde rastie na suchých stanovištiach a skalách. Obľúbená je predovšetkým pre svoje pestrofarebné kvety, ktoré majú množstvo druhových variantov a otvárajú sa pri slnečnom počasí. Vždy však pripomínajú kvety sedmokrásky. Pre rastlinu sú tiež typické dužinaté stonky a listy s voskovým povlakom.

Aké zvoliť stanovište?

Pretože sa jedná o sukulentnú rastlinu, ktorá je výborne vybavená proti odparovaniu vody, hodí sa na veľmi suché stanovištia. Poludňovkovec potrebuje k svojmu rastu i plnému kvetenstvu najlepšie plné slnko. V tieni alebo za zlého počasia kvety nerozvinú. Rastlinu môžete pestovať zo semienok aj zo sadeníc. Akonáhle vám vyrastú semenáčiky, výrazne obmedzte zálievku, inak hrozí nebezpečenstvo hniloby. Sadeničky je vhodné vysádzať von koncom mája.

Pokračujte na ďalšej strane

Do akej pôdy ho vysadiť?

Pretože poludňovkec vyžaduje k úspešnému rastu priepustnú pôdu, zasaďte rastlinu do substrátu, ktorý zmiešate s pieskom. Nie je potrebné prihnojovať, má radšej pôdu chudobnú na živiny. Nedarí sa mu v ťažkých alebo ílovitých pôdach.

A čo zálievka?

Poludňovkec je perfektnou rastlinou pre všetkých, ktorí sú časovo preťažení alebo majú problémy s pravidelným zalievaním. Rastlina totiž vydrží veľmi dlho aj bez zálievky. Takže v prípade tejto rastliny sa nemusíte obávať odísť aj na dlhšiu dovolenku – prospievať budú aj bez vašej starostlivosti. A medzi akými ďalšími druhmi môžete vyberať?

kvety
Poludňovkovec sedmokráskovitý. Kvety zaplavia balkón aj terasu a pestuje sa skoro sám Foto: www.gettyimages.com

Poludňovkec kryštálový

Spravidla dorastá do výšky okolo 80 cm a vznikol krížením kultúrnych rastlín. Oproti poludňovkecu sedmokráskovitému však nemá také pekné a vyšľachtené kultivary. Poliehavá rastlina je pokrytá veľkými trblietavými papilami. Listy sú najskôr zelené, neskôr červené, ploché a trochu zvlnené.

Poludňovkec delosperma cooperi je rekordman v kvitnutí

Tento druh je veľmi obľúbený, pretože dlho kvitne. Dorastá do výšky okolo 10 cm a v dobrých podmienkach sa môže rozrásť do trsu o rozsahu až 50 cm. Hoci je mrazuvzdorný, hodí sa na zimu, chráňte ho adekvátnou prikrývkou. Má šedozelené dužinaté pretiahnuté listy, ktoré prisadnuto vyrastajú na poliehavých stonkách. Kvety sú ružovofialové s belavým stredom.

Poludňovkec Delosperma nubigenum

Jedná sa o odolný druh, ktorý rastie ako zakrpatený nízky krík s hladkými mäsitými listami a vytvára koberce kvetov v odtieňoch ružovej, fialovej, žltej, červenej, oranžovej alebo bielej.

Zdroj: ireceptar.cz,www.sazenicka.cz, www.abecedazahrady.dama.cz, prima-receptar.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané