Pokladáte kvetináče priamo na zem? Robíte veľkú chybu, hovorí odborník

Zdieľať
kvetináče
Pokladáte kvetináče priamo na zem? Robíte veľkú chybu, hovorí odborník Foto: www.gettyimages.com

Kvetináče plné kvetov ozdobia každé okno, balkón či lodžiu. Bohužiaľ aj táto krása má svojich nepriateľov. Čo môžete robiť, aby vám ju škodcovia nezničili?

Najväčším nepriateľom vašej balkónovej flóry sú vošky. Na svete ich existuje až 4000 druhov a zhruba 200 typov vošiek patrí medzi najväčších škodcov rastlín. Máte ich vo vašom kvetináči? To poznáte pomerne ľahko podľa žltých, zdeformovaných listov. Napadnuté balkónové rastliny rastú pomalšie a mávajú na sebe aj lepkavú látku. Keď sa pozriete na rubovú stranu listov, okamžite je vám príčina jasná. Vošky! Na tomto mieste sa škodcovia objavujú najčastejšie a je len otázkou času, kedy vašu nádheru v kvetináči zlikvidujú.

Na videu uvidíte, ako sa zbaviť niektorých škodcov:

Voška s ničivou silou

vošky
Pokladáte kvetináče priamo na zem? Robíte veľkú chybu, hovorí odborník Foto: www.gettyimages.com

Vošky sú síce malé, ale ich ničivá sila je obrovská. Hmyz najskôr „prepichne“ povrch rastlinky (najradšej má listy, púčiky, kvety či stonky) a vysáva z nej živiny, čím ju pomaly ale iste zabíja. Bohužiaľ tým utrpenie vašich kvetov nekončí. Vošky sú nebezpeční predátori, ktorí prenášajú vírusové choroby. Navyše rastlina polepená sladkou tekutinou, ktorú vylučujú, je ideálnym terčom pre plesne, najmä pre hubovú čerň. Tá sa šíri na listoch veľmi rýchlo a zabraňuje fotosyntéze. Pre váš zelený kvetináč to je len ďalší klinček do rakvy.

Pozor, molica!

molice
Pokladáte kvetináče priamo na zem? Robíte veľkú chybu, hovorí odborník Foto: www.gettyimages.com

Aby toho nebolo málo, ďalším protivníkom vašich vysadených kvetináčov sú molice. Ide o drobné mušky, ktorých pôsobenie poznáte ľahko podľa toho, že napadnutá rastlinka vyzerá, akoby bola posypaná múkou. Molice samotné sa skrývajú na spodných častiach listov, kde si budujú svoje „základne“ pre nový rod. Okrem dospelých mušiek sú na rastlinke prichytené aj ich larvy, ktoré vysávajú z kvetu šťavu. Akonáhle sa jej nabaží, zo zvyšku živín vyprodukujú čosi, čo vyzerá podobne ako medovnice. Hmyz ju dokáže „vystreľovať“ do okolia, takže postrieka aj listy susedných kvetov. A je len otázkou času, kedy ich napadne hubová pleseň.

Strapky sú malí upíri

strapky
Pokladáte kvetináče priamo na zem? Robíte veľkú chybu, hovorí odborník Foto: www.gettyimages.com

Rovnako ako vošky a molice aj strapky túžia po šťave z kvetov. Bohužiaľ ide o nezriadeného jedáka, ktorý si z vašich pestovaných begónií či margarét urobí jednu veľkú reštauráciu. A nielen to! Strapky sú známe tým, že po sebe zanechávajú trus a šíria choroby. Pokiaľ nezasiahnete včas, bude osud vášho kvetináča spečatený.

To isté platí aj pri plesniach múčnatok, ktoré sa na listoch petúnií či surfínií prejavujú šedozelenou farbou či zahnednutými škvrnami, ktoré sa zväčšujú a napádajú ďalšie a ďalšie časti rastliny. Čo teda môžete robiť, aby sa vašim kvetináčom škodci vyhli?

Prevencia je jednoduchá

Kúpte svojim kvetom v kvetináči vhodnú pôdu. Dostanú tak porciu živín a budú odolnejšie. Rešpektujte klimatické podmienky každej rastlinky. Pokiaľ vaša kvetina požaduje viac slnka, doprajte jej ho. Rovnako tak ako „introvertnejším“ rastlinkám, ktoré sa možno lepšie cítia v polotieni. So zálievkou to nepreháňajte. Vždy počkajte, až kvetináč vyschne, až potom mu dodajte vlahu. Pokiaľ to budete s vodou preháňať, len privábite molice, ktoré vlhko milujú. Doprajte rastlinkám dostatok priestoru. V stiesnených podmienkach sa narúša ich imunita a tak sa ľahšie stanú terčom škodcov.

Prečo neklásť kvetináče priamo na zem?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo skúsení záhradníci a odborníci neodporúčajú pokladať kvetináče priamo na zem, tu sú tie najzásadnejšie:

Každá rastlina potrebuje dostatok slnka a vzduch. Na zemi väčšinou býva chladno, vlhko a tieň, čo je ideálne na vznik plesní.
Nedostatočný odtok vody: Ak kvetináče ležia na zemi, môže sa voda hromadiť v nádobách a nedostatočne odtekať. To máva za následok premokrenie koreňov rastlín a zvýšené riziko vzniku hniloby alebo hubových infekcií.
Kladenie kvetináčov na zem môže uľahčiť rast burín v okolí. Tým sa zvyšuje konkurencia o živiny a vlhkosť pre vaše rastliny. Použitie podložky alebo podložného materiálu môže pomôcť obmedziť rast burín.
Umiestnenie kvetináčov priamo na zem môže uľahčiť prístup škodcom k rastlinám. Napríklad slimáci alebo hmyz môžu ľahko vyliezť do kvetináčov a poškodiť rastliny. Umiestnenie kvetináčov na vyvýšenú plochu alebo na podložku tento problém minimalizuje.

Zdroj: ireceptar.cz, www.moravskoslezsky.denik.cz,www.youtube.com

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané