Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pohybujúce sa škvrny pred očami: vídate ich často? Dajte si pozor!

reklama:
Pohybujúce sa škvrny pred očami
Pohybujúce sa škvrny pred očami: vídate ich často? Dajte si pozor!Foto: www.gettyimages.com

Občas ich  vidí  každý – drobné škvrnky pripomínajúce mušky, vlákna či pavučinky, ktoré poletujú priamo pred očami smerom od stredu zorného poľa. Ak  sa s nimi stretávate častejšie, potom vedzte, že pozornosť je namieste.  Môže sa jednať o niektorú zo závažných očných vád. Aká je príčina ich vzniku a ktoré choroby s nimi bývajú najčastejšie späté?

Kedy sú škvrny najviditeľnejšie?

Tieto nepatrné javy sú najviditeľnejšie pri pohľade na svetlý či jednotný povrch, ako je biela stena alebo modrá obloha. Ľudia,  ktorí sa s týmto výjavom stretávajú častejšie, buď vyhľadajú pomoc odborníkov, v horšom prípade ho začnú považovať za bežnú súčasť svojho videnia a na tieto drobné úkazy si zvyknú natoľko, že ich postupne prestávajú vnímať. To je  jedna zo základných vlastností ľudského mozgu – ak niečo vidíme neustále, zvykneme si na prítomnosť daného javu natoľko, že ho nevnímame.

Možné príčiny

U značného percenta pacientov sú tieto škvrny rôznych tvarov spôsobené degeneratívnym ochorením lézií sklovca, čo je prirodzená súčasť starnutia organizmu. V priebehu života prichádza sklovec o svoju homogenitu, čo sa najviac prejavuje v jeho strede – preto sa mihanie pohybuje zo stredu zorného poľa smerom k perifériám.

Tieto úkazy, ktoré bývajú ľudovo označované ako mihanie, sa môžu objaviť aj u mladších jedincov, a to najčastejšie v prípade krátkozrakosti. Príčinou toho je rýchlejšia degenerácia očí, ku ktorej u krátkozrakých bežne dochádza. Môže  sa však  jednať o  prítomnosť červených krviniek pri krvácaní do sklovca – v tomto prípade pacient vidí tmavé škvrny.  Môže  to byť tiež následok prítomnosti bielych krviniek , k čomu dochádza pri zápaloch oka.

Diagnóza

V prípade, keď  sa s týmto javom stretávate už niekoľko rokov, tak sa to môže postupne zvyšovať, nepanikárte. Hoci je to mnohokrát nepríjemné, v tomto prípade by sa o nič vážnejšieho konať nemalo.

Spozornieť je potrebné v prípade, keď sa tieto úkazy začnú objavovať náhle, prípadne ak sa ich množstvo zvýši aj bez sprievodného oslnenia. Tu je namieste navštíviť odborníkov, ktorí s pomocou moderných postupov dokážu spoľahlivo odhaliť pravú príčinu a ak je to potrebné, začať vhodnú liečbu. Okrem neurodegeneratívnych ochorení, kam patrí roztrúsená skleróza, sa môžu mihania objaviť aj pri migrénach, poranení oka (najmä sietnice), hlavy (otras mozgu), v krajnom prípade môžu indikovať prítomnosť nádoru.

Liečba

Ak Vás tieto drobné smietky nijako neobťažujú a neznemožňujú bežné videnie, nie je ich liečba nutná. K zákroku  pri odstránení  tohto  javu  sa lekári uchyľujú iba v prípade, keď je mihanie natoľko silné, že zabraňujú bežnému videniu.

Ak sa mihanie objaví  spolu s určitým poranením či infekciou , následkom liečby  príčiny vymiznú.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 17. februára 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.