Plot medzi susedmi. Kto má podľa zákona platiť jeho opravu? Pravidlo pravej ruky už neplatí

Zdieľať
Plot medzi susedmi
Plot medzi susedmi. Kto má podľa zákona platiť jeho opravu? Pravidlo pravej ruky už neplatíFoto: depositphotos.com

Uvažujete o oprave plotu alebo možno chcete iný? Irituje vás časť plotu, o ktorú sa sused nestará, aj keď je to jeho časť? Susedské vzťahy môžu byť komplikované. A niekedy aj celkom obyčajný plot dokáže pomery medzi susedmi riadne preveriť.

Pozemky s plotom aj bez plotu

Ak žijete len kúsok za obcou a svoj pozemok máte oplotený zo všetkých strán, potom je jasné, že žiadne susedské spory o plot vám nehrozia. Lenže takých pozemkov je len málo a väčšina z nás má suseda sprava aj zľava, často aj zo zadnej strany, kde sa dotýkajú pozemky záhradkami alebo jednoducho len plotom.

Hneď na úvod je dobré vedieť, že plot nech je sebaškaredší nemá majiteľ povinnosť opravovať, kým nejakým spôsobom nepoškodzuje okolie alebo dokonca neohrozuje bezpečie. Avšak je jasné, že rovnako tak ako sa staráme o dom, vchod či záhradku, mali by sme sa starať aj o oplotenie. Teda pokiaľ si prajete ho mať! Nie je totiž nutnosťou.

V prípade, že plot chýba a vy ho chcete, potom si ho môžete na svojom pozemku postaviť, ale je to vaše rozhodnutie a nemôžete po susedovi vyžadovať. Môžete sa ale dohodnúť, aby sa na tejto stavbe finančne podieľal, pokiaľ bude plot na spoločnej hranici pozemku. Ideálne je dohodnúť sa aj na vzhľade, výške a ďalších detailoch.

Pokiaľ uvažujete o oprave či obnove plotu, môžete sa pozrieť napríklad na to, ako to robí Vidlák. Na svojom YouTube kanáli sľubuje vychytávky práve na renováciu plotu.

Pravidlo pravej ruky pri plotoch už dávno neplatí

Ako je to ale s takými prácami, čo sa týka financií? Možno si ešte pamätáte pravidlo pravej ruky. Hovorilo sa, že každý je zodpovedný za plot na pravej strane svojho pozemku pri pohľade z ulice na dom.

Môžete si preto tiež všimnúť, že v radových zástavbách bývajú tieto pravé strany vždy rovnaké ako čelný plot. Respektíve majitelia domov vystavali svoje ploty iba do „L“. Ľavá strana bola susedova, a preto na majiteľa každého domu v radovke zostala len čelná a pravá strana plotu, za ktorú bol majiteľ pozemku zodpovedný. Vzhľadom na to, že mal každý vlastnú predstavu o tom, čo je krásne, praktické a tiež cenovo prijateľné, čelná a pravá strana často vyzerala inak ako u susedov.

Preč ale od čo bolo a ako to vnímali generácie pred nami. Pravidlo pravej strany nikde uzákonené nie je a preto, pokiaľ sa so susedmi dohodnete na pokračovaní v tejto praxi, potom sa nič nedeje, ale zo zákona už sa dnes majú veci inak.

oprava plotu
Plot medzi susedmi. Kto má podľa zákona platiť jeho opravu? Pravidlo pravej ruky už neplatíFoto: www.freepik.com

Kto sa musí na plote finančne podieľať?

Všeobecne sa má o plot starať ten, kto ho postavil. Komplikuje sa to ale tým, že to nemusí byť vec známa alebo dobre viditeľná. Potom ako je plot v záhone označovaný, je často na spoločnej hranici pozemku. Taký plot slúži vám obom, a preto by ste sa rovným dielom mali o plot tiež starať. Keby bývalo došlo až na súd a neexistovali by žiadne podklady, ktoré by mohli preukázať, kto je majiteľ, potom by bolo zrejme rozhodnuté o spoločnom vlastníctve susedov.

Dáva to zmysel a je to rozhodne najlacnejší variant pre oboch. Vezmite si, že by ste s finančným podielom nesúhlasili. Potom vy aj sused by ste mali postaviť svoje vlastné ploty na svojom pozemku a nie na hranici, ktorá je spoločná. Avšak je jasné, že to je variant úplne najdrahší, ktorý bude každého stáť plot, starostlivosť o neho, a navyše centimetre pozemku, o ktoré sa zmenší jeho reálne používateľná plocha.

Nekomplikujte si zbytočne život a skúste sa so susedmi dohovoriť. Iste viete, že susedské vzťahy sú veľmi cenné a tie zlé môžu znepríjemniť pokojne aj polovicu života. Za to asi plot nestojí. Dobrá komunikácia sa vypláca aj pri výsadbe. Živý plot alebo aj vysoké stromy presahujúce na susedov pozemok môžu tiež riadne rozčeriť hladinu.

Zdroj: idnes.cz, dumazahrada.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané