Plastové okná do zimného režimu zvládne nastaviť aj nešikovník. Stačí otočiť skrutkou, pozrite

Zdieľať
okno
Plastové okná do zimného režimu zvládne nastaviť aj nešikovník. Stačí otočiť skrutkou, pozriteFoto: www.freepik.com

Viete, že sa má na zimu a na leto nastavovať prítlak okien k rámu? Robíte to? Nie je to nič ťažké, stačí mrknúť na kovanie a pootočiť čudlík alebo páčku. Jednoducho hračka!

Drobné zmeny v nastavení okien zvládnete aj vy

Nastavenie okien na zimný režim nie je skutočne nič ťažké, len musí človek zistiť, akým smerom otočiť. Aj to si ale jednoducho overíte sami, a tak zvládnete prenastaviť okná na zimu aj späť v lete. Ako také nastavenie okien môže vyzerať sa pozrite v tomto kratučkom príspevku z YouTube kanála Stavebniny DEK.

Nastavenie na zimný režim zvládnete bez pomoci

Možno, že z času na čas sa na prahu vášho domu po telefonickom objednaní objaví servisný pracovník na nastavenie plastových okien. Ide predovšetkým o údržbu po niekoľkých rokoch a tento  odborník vám pomôže nastaviť plastové okná a dvere, ktoré sa dajú len ťažko dovrieť alebo naopak máte pocit, že tesnia veľmi málo. Môže vymeniť tesnenie okien, skontrolovať parapety a výnimočne aj rolety, ktoré bývajú vmontované priamo do okenných rámov.

Aj keď je taká údržba rozhodne vhodná, predsa len niečo stojí a určite nebudete vyžadovať prítomnosť servisného pracovníka každý rok dvakrát. Ideálne by ste totiž mali okná nastaviť na silnejší alebo slabší prítlak v letnom a zimnom období, teda pol roka.

Ako vidno, nastavenie síce nie je nič náročné, ale predsa len musí človek vedieť aspoň trochu, čo robí. Dnes je na trhu nielen množstvo rôznych okien s nerovnakými kovovými rámami, ale tiež stále fungujú aj okná, ktoré sú dvadsať rokov a viac staré.

otvorené plastové okno
Plastové okná do zimného režimu zvládne nastaviť aj nešikovník. Stačí otočiť skrutkou, pozriteFoto: www.freepik.com

S čím sa môžete na oknách stretnúť?

Nastavenie na silnejší alebo slabší prítlak je otázkou pohnutia oválne tvarovanou skrutkou alebo čapom v kovaní okna mierne pod kľukou. Na takéto nastavenie môžete jednak použiť špecifické náradie konkrétneho výrobcu okien, ale bežne postačí aj imbusový kľúč alebo malé kliešte. Nič netreba rvať na silu, ale stačí skrutkou alebo čapom pootočiť tak, ako ste to mohli vidieť vo videu.

Na zimu nastavujete okno tak, aby primykalo k rámu tesnejšie, pri zatváraní je preto nutný prítlak, nie však prirazenie. V letných mesiacoch je možné nastaviť okno tak, aby bolo otváranie a zatváranie jednoduchšie.

Rôzne druhy systémov kovania majú niekedy ukazovatele, podľa ktorých je možné poznať, v akom režime práve teraz okno je. Existuje variant prepínača s bodkou a bez bodky. Pokiaľ je okno v zimnom režime, bodka je dole. Oválna skrutka v zimnom režime vo vodorovnej polohe a šesťhranný čap máva uprostred hlavičky naznačenú čiaru, ktorá je v zimnom nastavení zvislá.

Toto množstvo nastavení a polôh vás môže jednoducho zmiasť. Ak si nie ste istí nastavením, vyskúšajte zatváranie okna, silnejší alebo slabší prítlak okna k rámu vám prezradí, v akom režime je okno, v ktorej polohe.

Zdroj: ireceptar.cz, cnn.iprima.cz, rexter.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané