Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ochráňte sliepky pred dažďom a premokrením výbehu: 3 triky skúsených chovateľov

reklama:
Ochráňte sliepky
Ochráňte sliepky pred dažďom a premokrením výbehu: 3 triky skúsených chovateľovFoto: www.freepik.com

Vlaha a zrážky sú potrebné, voda je životodarná pre množstvo živočíchov. Výdatné dažde a vlhko ale nesvedčia všetkým. Zvlášť pokiaľ trvajú niekoľko dní po sebe a hrejivé lúče sú v nedohľadne. Najmä sliepočky vo výbehu je potrebné uchrániť pred premokrením, mohlo by mať totiž veľmi vážne následky. Máme pre vás hneď tri triky.

Sliepky samozrejme nie sú z cukru a nepriazeň počasia znesú. Dokonca sú pomerne otužilé. Akonáhle ale premoknú cez naskrz, môže nastať veľký problém. Najlepšie je teda operené dámy pred dažďom chrániť a byť naň pripravení. Počasie je vrtkavé a je teda dobré urobiť pár vhodných opatrení. Ktoré sú to?

Sliepky a dážď

Sliepky sú veľmi múdre, pokiaľ im vytvoríte podmienky, s najrôznejšími neduhmi si dokážu poradiť. Teda aj s dažďom. Slabý dážď im nevadí a zvládnu ich aj vo výbehu, tie mladšie budú dokonca kvapky padajúce z neba so záujmom skúmať. O tom, či sliepky majú rady dážď, sa dozviete viac na videu:

Aj keď sa to nemusí na prvý pohľad zdať, sú operené baby pomerne inteligentné zvieratá a vedia si dať jedna a jedna dohromady. tučná hostina v podobe lariev, červov a dážďoviek. Napriek tomu môže byť dážď pre vaše chránenky nebezpečný.

Dlhotrvajúci lejak vo výbehu

Zbystriť by ste mali pri naozaj výdatnom lejaku, alebo dlhotrvajúcom daždi. V takom prípade je nutnosť mať pre sliepky kurník, do ktorého sa voda nedostane. Pokiaľ nič také sliepočky nemajú, budete ich musieť presunúť do bezpečia a hlavne sucha. Perie sliepok síce vodu odpudzuje, ale rozhodne nie je vodotesné. Sliepky sa tak môžu ľahko nachladiť a vážne ochorieť. Rovnako tak premokrené perie je častým zdrojom pre rozvoj najrôznejších plesní a chorôb.

Pozor na kaluže

Dbajte aj na kvalitu výbehu. Rozhodne by sa v ňom nemala držať voda v podobe kaluží. Kaluže a stojatá voda v nich sú živnou pôdou pre rast baktérií a rozvoj parazitov, ktoré môžu sliepočkám veľmi uškodiť. Najlepšie je urobiť sliepočkám výbeh mobilný a posúvať ho po pozemku. V prípade, že to nejde, dajte si prácu už pri budovaní výbehu a zvoľte vhodný materiál, ktorý bude tvoriť základy výbehu. Hodí sa štiepka, skvelú prácu odvedie ihličie, ale aj štrk. Prácu si môžete dať aj s nainštalovaním odkvapov, alebo vykopaním odvodňovacej jamy.

Slama pohltí vodu

Ak bojujete s bahnom a kalužami po každom daždi, zachrániť vás môže slama. Sliepočkám jej výbeh vystelte. Slama pohltí vodu, zároveň si o ňu vaše operené chránenky vyčistia pazúriky a nebudú celé od bahna, výbeh bude vyzerať oveľa upravenejšie a choroby nebudú mať šancu.

Zdroje: www.slepicar.czwww.kurnikar.cz, ireceptar.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 4. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.