Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Oblasti, ktoré čoskoro zmiznú z mapy. Ktoré ostrovy čaká kompletné zatopenie?

reklama:
ostrovy
Oblasti, ktoré čoskoro zmiznú z mapy. Ktoré ostrovy čaká kompletné zatopenie?Foto: www.gettyimages.com

So stále zhoršujúcou sa klimatickou situáciou našej planéty nie je žiadnym prekvapením, že topenie ľadovcov afektuje niektoré ostrovy takým spôsobom, že pomaly prestávajú existovať. V nasledujúcich 80 rokoch zmizne až 14 oblastí vrátane Cookových ostrovov, Tuvalu alebo Seychel.

Do konca tohto storočia panujú obavy, že hladina mora sa zvýši o niekoľko metrov, čo pre mnohé ostrovy bude kritické. Na nevyhnutné sa tamojší obyvatelia pripravujú stavaním múrov a sťahovaním sa do vyšších oblastí. Francúzska Polynézia dokonca plánuje postaviť plávajúce ostrovy, na ktorých bude energia zabezpečovaná veternými a solárnymi elektrárňami. Ktoré ostrovy nás čoskoro opustia?

Kiribati

Už v roku 2012 sa prezident Kiribati pokúšal kúpiť pôdu na Fidži, pretože vedel, čo sa s jeho ostrovom v dohľadnej dobe stane. Podľa odhadov by sa celá oblasť v roku 2050 mohla nachádzať pod vodou.

Šalamúnove ostrovy

Hladina tu stúpa zhruba po 8 milimetroch za rok. Od hlavného mesta ju delí iba 6,6 metrov, preto tu tamojší obyvatelia stavajú nové mesto, ktoré bude slúžiť pre prípad evakuácie.

Maledivy

Známa a obľúbená destinácia je pomaly ale iste zaplavovaná. Jej poloha je bohužiaľ natoľko nešťastná, že v roku 2100 čerství novomanželia, ktorí tvoria veľkú časť návštevníkov, nebudú môcť ostrovy navštíviť, pretože nebudú existovať.

Seychely

Mangrové lesy a koralové útesy, to všetko je pohlcované vodou, ktorá tu stúpa najrýchlejšie za posledných 6000 rokov.

Tuvalu

S obyvateľstvom pozostávajúcim z 10 000 ľudí patrí tento štát k jedným z najzraniteľnejších miest na Zemi. Ostrov sa nachádza v južnom Pacifiku a patrí k obľúbeným turistickým destináciám.

Palau

Tu je situácia ešte krízovejšia, pretože hladina tu stúpa o celý centimeter ročne. Veľa živočíšnych druhov vymiera a klíma sa mení takým spôsobom, že tamojšia fauna a flóra sa horko ťažko prispôsobuje.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 19. marca 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.