
- Dobré rady a nápady
- Články
- Zdravie
- Naše babičky vedeli vyhnať zápal z tela. Používali listy z černíc. Ako?
Naše babičky vedeli vyhnať zápal z tela. Používali listy z černíc. Ako?

Poznáte jedinečný spôsob, ktorým naše babičky dokázali účinne vyhnať zápal z tela pomocou listov černíc? Objavte starodávne múdrosti a tradičné postupy. Zistíte, ako tieto zdanlivo obyčajné listy môžu poslúžiť ako prirodzená cesta k regenerácii vášho tela. Ponorte sa do zázračného sveta bylinnej liečby, zájdite si do lesa a okrem plodov černíc si nazbierajte aj listy, ktoré sú prírodným liekom na množstvo neduhov.
Černica nie je práve pekný ker. Jeho rozrastené ostnaté vetvy znepríjemňujú život všetkým zberačom černíc. Ale naše babičky toto príkorie pokorne znášali. Vedeli totiž, že tento ker má nielen lákavé plody, ale aj listy, ktoré dokážu liečiť množstvo neduhov. Zbierajú sa od apríla do septembra a obsahujú veľké množstvo vitamínu C, trieslovín, minerálnych látok a tanínu. Ak chcete aj vy využiť ich potenciál, je najvyšší čas vydať sa na lov a pár zelených lístkov si nazbierať aj do domácej prírodnej lekárničky.
Na videu sa dozviete, ako vám môže pomôcť černicový čaj pri cukrovke:
Čerstvé aj sušené
Černicové listy môžete použiť rovno – čerstvé – alebo si ich nasušiť na horšie časy. Výhodou je, že schnú pomerne rýchlo. Ale ak sa extra ponáhľate, môžete ich predtým, než ich necháte napospas letnému vzduchu, ľahko pokrčiť. Akonáhle sa dokonale usušia, skladujte ich ako ostatné bylinky – v dobre uzatvárateľných tmavých sklenených fľašiach. Vydrží tam až do budúceho roka.
Černica – spojenec žien a dievčat
Listy sú prvou pomocou hlavne pre ženy. Ich odvar sa používa ako tlmič menštruačných bolestí. Naše babičky naňho nedali dopustiť, aj preto, že bol spojencom v tých najťažších chvíľach – pri pôrode. Listy odnepamäti uctievali tehotné ženy. Tradovalo sa, že popíjanie černicového čaju uľahčí pôrod a zmierni pôrodné bolesti. Asi na tom niečo bude, pretože černicové listy obsahujú látky, ktoré posilňujú svalstvo maternice. Navyše pôsobí aj ako prírodný liek na zjazvenú či inak narušenú kožu. Preto ich novopečené matky používali na hojenie poranených miest po pôrode.

Voňavý čaj
Najlepšia vec, ktorú môžete z nasušených či čerstvých listov černice urobiť, je čaj. Má príjemnú sladkastú chuť a je extra liečivý. Pomôže vám pri zápaloch močových ciest, črevných nevoľnostiach, hnačkách, ale aj pri zápaloch horných dýchacích ciest. Pripraviť si ho nie je ťažké. Stačí, keď 2 lyžičky černicových listov zalejete vriacou vodou, necháte 10 minút lúhovať a môžete piť. Zaujímavá je ale aj kombinácia černicových listov s ďalšími bylinami, ako sú mäta alebo kvet lipy.
Ľadový nápoj pre smädmých
Listy nie sú len liečivé, ale aj veľmi dobré. Ich kombináciou s ďalšími zelenými listami zo záhradky si môžete vyrobiť letný nápoj plný vitamínov. Ako na to? Zmiešajte 1 lyžicu listov černice, 1 lyžicu mäty, 1 lyžicu listov maliníka, 1 lyžicu listov jahôd. Zmes nasypte do hrnca a zalejte 0,5 l vriacej vody. Hotový čaj preceďte, nechajte vychladnúť a potom ho ešte na 30 minút šupnite do chladničky. Drink servírujte s lístkom mäty!

Účinné kloktadlo
Pomôže vám pri bolestiach v krku alebo zápaloch ústnej dutiny. Vyrobíte si ho ľahko. Do hrnca nasypte 2 lyžice černice a 1 lyžicu šalvie. Všetko zalejte 0,5 l horúcej vody. Zmes nechajte lúhovať 15 minút a potom použite ako kloktadlo. Určite vám uľaví.
Kvapôčky plné vitamínov
Tento doping oceníte pri únave, prechladnutí alebo zlej imunite. Dodá vám vitamín C a postaví vás zase na nohy. Ako si ho pripravíte? Do zaváracej dózy nasypte 2 lyžice listov černice a zalejte ich 2 dl 60% liehu (ak nemáte, môžete použiť akúkoľvek ovocnú pálenku). Zmes uzavrite a nechajte na teplom tmavom mieste lúhovať 14 dní. Počas tejto doby nádobou priebežne pretrepte, aby sa stihli uvoľniť liečivé látky. Hotové kvapky preceďte. Používajte ich v dávkovaní 30 kvapiek denne po dobu 20 dní.
Zdroj: ireceptar.cz, www.vitalia.cz, www.bylinkyprovsechny.cz