Namáhané oči? Ako im uľaviť?

Zdieľať
29 1472448454 eyemassge.jpg

Naše oči sú veľmi špecifický orgán. V úzkej súčinnosti s mozgom nám umožňujú vnímať naše okolie tak, ako to nie je schopný žiaden iný orgán.

Starostlivosť o zrak by sme tak mali včas začať venovať pozornosť, oplatí sa tiež chodiť na preventívne prehliadky a pravidelné vyšetrenia.

Eye strain 95011896 resized 56a2ae873df78cf77278c264.jpg

Negatívny vplyvy modernej doby na zrak

Naša neustála práca so stolovými počítačmi, laptopmi, smartphonmi, tabletmi, ale aj obyčajné sledovanie televízie znamená, že naše oči zaostrujú na tú istú vzdialenosť oveľa dlhšie, než je pre nich prirodzené. To vedie k únave očí a ku koncu dňa aj k bolestiam hlavy, chrbta alebo šije. Pri zaostrení očí po dlhší čas na krátke vzdialenosti by sme im tak mali dopriať krátke prestávky k odpočinutiu.

29 1472448454 eyemassge.jpg

Odpočinok a dostatok spánku je pre naše oči zásadný

Pri pocite pálenia, slzenia, nepríjemného tlaku, citeľnej únavy a začervenania doprajte očiam nutný odpočinok. Aj dostatok spánku je veľmi dôležitý, počas neho sa oči regenerujú.

Čo robiť, aby sme svojim očiam uľavili od všetkých príznakov prílišnej námahy?

  • Noste slnečné okuliare s UV filtrom, je vhodné chrániť oči okuliarmi aj za veterného počasia, kedy sa peľ a nečistoty prenášajú veľmi rýchlo a na veľké vzdialenosti.
  • Ak nosíte kontaktné šošovky, informujte sa o tých, ktoré oči nevysušujú a naopak dlhodobo zvlhčujú.
  • Pri únave s prácou pri počítači používajte vhodné očné kvapky, ktoré očiam uľaví.
  • Oči neprepínajte dlhým sústredením napr. Pri práci s počítačom alebo pri televízii, naučte sa dopriať im prestávku a odpočinok.
  • Opuch aj únavu očí zmiernite šetrným opláchnutím vodou či chladným obkladom.
  • Nechoďte do zafajčeného a prašného prostredia.
  • Pracujte a čítajte u dostatočného, ​​ale nie príliš ostrého osvetlenia.

Aj vďaka správnej životospráve udržíte svoje oči zdravé!

Denné svetlo a vyvážená strava sú práve tak dôležité pre naše oči, ako pre naše celkové zdravie. Uistite sa, že počas dňa prijímate dostatok tekutín. Nevyvážená strava (príliš veľa kyselín a potraviny bez obsahu vitamínov a živín), fajčenie, lieky a nedostatok pohybu nášmu zraku škodia. Jedzte potraviny alebo doplnky stravy bohatej na luteín – napr. Špenát alebo kel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané