
- Dobré rady a nápady
- Články
- Domácnosť
- Najúčinnejšie prostriedky proti parazitom v tele máte v špajzi. Využívate ich?
Najúčinnejšie prostriedky proti parazitom v tele máte v špajzi. Využívate ich?

Viete, že niektoré prírodné prostriedky sú aj celkom dobrými bojovníkmi s parazitmi? Aj vo vašej špajzi alebo zásuvke s korením je ich dosť, len o tom neviete.
Môžu vaše telo sužovať parazity?
Iste ste sa v živote už s nejakými parazitmi stretli. Zatiaľ čo tí, ktorí po nás lezú a sú nepríjemní, ale ľahko rozpoznateľní a dajú sa jednoducho chytiť a roztlačiť, tí vnútorní sú nielen horšie zlikvidovateľní, ale trápia naše telo oveľa viac.
Už len zistiť a potvrdiť, že máte parazita, je neobyčajne náročné. V mnohých prípadoch sa totiž nákaza nijako neprejavuje a človek žije celkom normálny život bez toho, aby tušil, že sa niekedy niekde nakazil. Aj keď možno nejaké príznaky nákazy máte, veľmi jednoducho ich môžete prehliadať. Prečo?
Parazity sa schovávajú za nenápadnými symptómami
Tušíte, ako sa môže infekcia parazitmi prejaviť? Naozaj nejde len o chudnutie, kŕče v oblasti brucha či úporné hnačky. Zdravotné problémy môžu byť určite veľmi nepríjemné alebo také, ktorých si zriedka len všimnete a určite ich s parazitmi spájať nebudete. Posúďte sami, medzi symptómy totiž patria:
- zlé zaspávanie a budenie
- kožné problémy vrátane akné a ekzémov
- škrípanie zubami počas spánku
- bolesti kĺbov, svalov, prípadne horúčky
- nechutenstvo alebo naopak návaly hladu
- nesústredenosť a únava
- anémia, respektíve nedostatok železa
- zápchy, hnačky, plynatosť a ďalšie problémy s trávením
Proti parazitom pomôžu aj klinčeky, aníz alebo kurkuma
Nielen odbery a preukazovanie nákazy sú náročné. Samotná liečba nie je o nič jednoduchšia. Aj preliečenie antiparazitikami je pre organizmus veľkou záťažou a pacientom môže byť z liekov vyložene zle. Avšak je jasné, že kto s bojom začal, chce sa rozhodne problému zbaviť. A v tomto okamihu prichádzajú na rad aj prírodné prostriedky. Medzi známe prírodné antiparazitiká patrí korenie, ktoré poznáte a máte doma. Zo šuplíka s korením môžete vytiahnuť napríklad aníz, kurkumu alebo klinčeky.
Kurkuma, aníz a klinčeky sú rastliny, ktoré boli tradične využívané pre svoje potenciálne antiparazitické vlastnosti. Aj keď existuje niekoľko štúdií skúmajúcich ich účinky, vedecké dôkazy nie sú tak silné a jednoznačné ako u niektorých iných liečivých rastlín. Tu je prehľad látok, ktoré sa nachádzajú v týchto rastlinách a môžu mať antiparazitické účinky:
Kurkuma
Kurkumín je hlavnou bioaktívnou zložkou kurkumy a má antimikrobiálne a protizápalové vlastnosti. Niektoré štúdie naznačujú, že by mohol mať potenciál na potlačenie rastu niektorých parazitov.
Aníz
Anethol je hlavnou zložkou anízu a má antimikrobiálne účinky. Aníz bol tradične používaný pre svoje možné antiparazitické vlastnosti, najmä proti črevným parazitom.
Klinčeky
Eugenol je hlavnou zložkou klinčekov, ktorá má antimikrobiálne a protizápalové účinky. Klinček bol tiež tradične používaný na boj proti parazitom, najmä črevným parazitom.
Významne proti niektorým parazitom pomáha aj cesnak, ale aj palina pravá či dobromyseľ. Tieto bylinky a korenie môžete užívať vo forme čajov aj pridávať ich do jedál. Ak vám čajíčky nechutia, kúpte si ich vo forme kapsúl alebo tabliet. Predávajú sa totiž aj ako doplnky stravy. Aj keď existujú niektoré štúdie, ktoré naznačujú potenciálne antiparazitické účinky týchto rastlinných zložiek, ak máte podozrenie na parazitárnu infekciu, je nevyhnutné situáciu konzultovať s lekárom. Liečba parazitov by mala byť vykonávaná pod dohľadom lekára a v súlade s jeho odporúčaniami.