Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako dobre spať. Najlepšie a najhoršie spacie polohy

reklama:
Najlepšie a najhoršie spacie polohy
Ako dobre spať. Najlepšie a najhoršie spacie polohyFoto: www.freepik.com

Ako dobre spať? Dostatok kvalitného spánku je nevyhnutný na udržanie dobrého zdravia a celkovej pohody. Hoci existuje mnoho faktorov, ktoré môžu ovplyvniť kvalitu spánku, jedným z najdôležitejších je naša poloha počas spánku.

Ak si tiež často myslíte, ako dobre spať, uvedomte si, že polohy pri spánku a spôsob, akým spíte, môžu mať významný vplyv na kvalitu spánku, ale môže tiež ovplyvniť naše držanie tela a vyrovnanie chrbtice. V tomto článku odhalíme rôzne polohy spánku, ich výhody a nevýhody, čo s nimi môžete robiť a zlepšiť svoj spánok.

Pozícia spánku a spôsob, akým spíme, môžu mať významný vplyv na kvalitu spánku, ale taktiež môžu ovplyvniť naše držanie tela a vyrovnanie chrbtice.

Dorzálna poloha

Spánok na chrbte je považovaný za jednu z najlepších polôh pre dobrý spánok. Spánok na chrbte umožňuje hlave, krku a chrbtici odpočívať v neutrálnej polohe, čo môže pomôcť zmierniť všetky tlakové body a zabraňuje bolestiam chrbta a šije. Navyše spánok na chrbte môže pomôcť znížiť reflux kyseliny a chrápanie. Táto poloha však nemusí byť vhodná pre tých, ktorí trpia apnoe.

Bočná poloha

Poloha na spanie na boku je jednou z najobľúbenejších polôh na spanie a je často odporúčaná zdravotníkmi. Môžete spať na boku, to pomáha znižovať chrápanie a je tiež prospešná pre ľudí so spánkovou apnoe. Spánok na boku navyše môže pomôcť zmierniť kyslý reflux a zlepšiť trávenie. Spánok na boku však môže vyvíjať tlak na vaše rameno a boky, čo spôsobuje bolesť a nepohodlie.

spánok
Ako dobre spať. Najlepšie a najhoršie spacie polohyFoto: www.gettyimages.com

Poloha na bruchu

Poloha na bruchu je jedna z najmenej odporúčanej pozície spánok, pretože môže spôsobiť namáhanie krku a chrbtice. Spánok na bruchu môže tiež zvýšiť riziko vrások, pretože vaša tvár je dlho pritisnutá k vankúšu. Niekomu však táto poloha vyhovuje a môže pomôcť zmierniť chrápanie a spánkovú apnoe.

Poloha plodu

Poloha plodu je ďalšou obľúbenou polohou pri spánku, najmä medzi ženami. Táto poloha zahŕňa spánok na boku s kolenami zasunutými do hrudníka. Poloha plodu môže pomôcť zmierniť chrápanie a spánkovú apnoe a je prospešná aj pre tehotné ženy. Poloha spôsobuje tlak na chrbát a krk, čo spôsobuje bolesť a nepohodlie.

Výber správnej polohy spánku je kľúčom ku kvalitnému spánkuj a udržanie dobrého zdravia. Aj keď má každá pozícia svoje výhody a nevýhody, je dôležité nájsť pozíciu, ktorá vám najlepšie vyhovuje. Ak cítite bolesť alebo nepohodlie, skúste upraviť polohu spánku alebo si kúpte podporný vankúš alebo matrac. Uprednostnením spánku a nájdením správnej polohy pri spánku môžete zlepšiť celkové zdravie a pohodu.

Zdroj: citymagazine.si

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 19. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.