Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Na Slovensku potvrdili prvé tri prípady variantu omikron koronavírusu

reklama:
omikron
Na Slovensku potvrdili prvé tri prípady variantu omikron koronavírusuwww.gettyimages.com

BRATISLAVA 11. decembra (SITA) – Na Slovensku potvrdili prvé tri prípady variantu omikron koronavírusu. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Výskyt variantu potvrdili laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v spolupráci s Vedeckým parkom UK v Bratislave v piatok 10. decembra večer.

omikron
Na Slovensku potvrdili prvé tri prípady variantu omikron koronavírusuwww.gettyimages.com

Ako informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková, osoby s potvrdením omikronom zareagovali na výzvu ÚVZ SR, aby sa mu nahlásili ľudia, ktorí navštívili Juhoafrickú republiku, Botswanu, Namíbiu, Lesotho, Eswaniti, Mozambik, Zimbabwe, Izrael, Hongkong a Seychely. Tri osoby, u ktorých bol potvrdený variant omikron, navštívili viacero z vymenovaných rizikových krajín. Hranice Slovenska prekročili individuálnou dopravou a od príchodu na Slovensko boli od začiatku v domácej izolácii podľa pokynov hygienikov. Ochorenie tak nešírili ďalej, vzorky od členov spoločnej domácnosti budú sekvenované.

Všetky osoby boli očkované dvoma dávkami vakcíny proti COVID-19 a u všetkých troch osôb sa objavili len mierne príznaky ochorenia. „Výskyt variantu omikron u očkovaných osôb prichádzajúcich z potenciálne rizikových krajín nie je prekvapivý. Osoby, ktoré aktívne navštevujú zahraničie, bývajú zaočkované vo vyššej miere, keďže im to značne uľahčuje cestovanie počas pandémie. Pozitivita na COVID-19 u ostatných osôb, ktoré zareagovali na výzvu ÚVZ SR a postupujú podľa platnej vyhlášky, sa však potvrdila zatiaľ len minimálne,“ uviedla Račková.

omikron
Na Slovensku potvrdili prvé tri prípady variantu omikron koronavírusuwww.gettyimages.com

ÚVZ zdôrazňuje, že pozitívne vzorky od osôb, ktoré prišli z potenciálne rizikových krajín, sú sekvenované prioritne. Na Slovensku stále výrazne dominuje delta variant. Napríklad v novembri bol „klasický delta variant“ potvrdený v 4030 vzorkách, subvariant delty AY.4.2. bol potvrdený v 27 vzorkách.

Zdroj: SITA

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 11. decembra 2021

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.