Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Mykóza nechtov – sedem omylov o chorobe

reklama:

Mykóza nôh a ich nechtov je jedným z najčastejších ochorení a šíri sa prenosom odpadnutých šupiniek z pokožky napadnuté plesňou z človeka na človeka.

Buď priamo, alebo pri zanedbaní mykózy kože v medziprstových priestoroch sa pleseň môže dostať pod necht, ktorý časom zmení farbu, tvar a štruktúru. Mykózu často sprevádza nepríjemný zápach a nezriedka aj výrazná bolestivosť napadnutých miest.
Jedná sa o časté ochorenie, a aj tak kolujú medzi ľuďmi mnohé mylné informácie s ním spojené.

Tu je sedem najčastejších omylov o mykóze nechtov, jej prenosu a liečení:

Mykóza nechtov je kozmetický problém

Stiahnut.jpg

Mykóza nechtov (onychomykóza) je chronické infekčné ochorenie , kedy mikroskopické huby (buď kvasinky alebo vláknité huby ľudovo označované ako plesne) parazitujú na tkanivách človeka. Nesmie sa preto v žiadnom prípade podceniť. Veľmi vážne komplikácie môžu priniesť diabetikom, ľuďom s oslabenou imunitou alebo s cievnym ochorením.

Mykóza nechtov môže mnohokrát znemožniť aj výkon povolania, pri ktorom sa dlho stojí, alebo je závislé na pohybe (balet, tanec), alebo rad športových aktivít. Ochorenie súčasne zhoršuje psychiku a kvalitu života. Ako kožné ochorenie potrebuje aj mykóza nechtov starostlivosť a pomoc dermatológa .

Keď sa denne umývam, nemôžem sa nakaziť

Mykóza je pomerne dosť nákazlivé ochorenie. Zárodky plesní vydržia v prostredí živé a nákazlivé veľmi dlho. Napríklad na jednom štvorcovom metri, ako je napríklad kúpalisko, sa môže vyskytovať až 12 druhov plesní. Ak máte len malú ranku v medzi prstami, alebo záder dostanú sa k vám zárodky plesní veľmi ľahko. Z vašich nôh sa dokonca môže rozšíriť kamkoľvek po tele. Stačí použiť rovnaké nožnice či pilník na pedikúru i manikúru, alebo rovnaký uterák na nohy a zvyšok tela.

468932780_xs.jpg

Keď nechodím do bazéna, nemôžem sa mykózou nakaziť

Plesniam sa samozrejme darí prežívať lepšie vo vlhkom a teplom prostredí, dlhodobo potom napríklad na drevených roštoch podláh v saune, v kabínkach plavární, v sprchách a kúpeľných prevádzkach, ale to neznamená, že sa nedostane na nohy aj inak, napríklad chôdzou naboso po hotelovom koberci . Vysušená koža v sandáloch tiež stráca prirodzenú odolnosť a je rovnako náchylná k plesnivému ochorení ako vlhká pokožka.

Mykózou najviac trpia tí, ktorí nosia nepriedušnú obuv

Štatistiky uvádzajú, že maximálny výskyt mykózy nôh je u ľudí vo veku okolo 70 rokov. Rozšírenie infekcie napomáha znížená a obtiažna pohyblivosť a nedostatočná starostlivosť nielen o nohy. Postihnutie väčšinou nie je vôbec liečené, a pritom taký stav vyžaduje zvýšenú hygienu. Niekedy seniorov ani nenapadne, že svrbenie nôh je príznakom tohto ochorenia.

Mykóza je mužskou záležitosťou

Pohlavie nemá s ochorením žiadnu súvislosť. Dôležitá je hygiena, každodenná výmena ponožiek, hlavne pri zvýšenej potivosti nôh, a striedanie topánok, pretože vlhká obuv vyschne niekedy až za dva dni. Topánky by sa mali občas vydezinfikovať a ponožky vyprať v octovej vode. Nohám treba občas dopriať kúpeľ vo vode s octom alebo so slabým roztokom hypermangánu.

Pleseň stačí vysušiť detským púdrom

Možno také ošetrenie prinesie na chvíľu úľavu, pretože utlmí príznaky ochorenia, ale určite ho nelieči .

How to prevent nail fungus 4.png

Mykóza sa nedá vyliečiť

Prípravkov na miestnu liečbu mykóz nechtov je na trhu neúrekom. Forma laku na nechty na lekársky predpis zabezpečuje lepší prienik účinnej látky tak, že po zaschnutí laku sa vytvorí vrstva, z ktorej sa účinná látka postupne uvoľňuje a preniká nechtom. V prípade používania liečivého laku na nechty s účinnou látkou amorolfín treba necht obrúsiť pilníkom a odmastiť tampónom napusteným v alkohole, lak sa nanáša 1-2 krát týždenne. V prípade laku s obsahom cyklopiroxu sa nič podobné nevyžaduje, prípravok sa nanáša každý deň, najlepšie po večernej hygiene. V ťažších prípadoch musí kožný lekár predpísať podávanie antimykotík cez ústa (terbinafín, itrakonazol, flukonazol, ketokonazol…).

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 1. júna 2016

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.