Muškáty už chcú von! Najskôr ale musíte urobiť jednu zásadnú vec

Zdieľať
muškáty
Muškáty už chcú von! Najskôr ale musíte urobiť jednu zásadnú vec Foto: www.gettyimages.com

Chcete mať najkrajšie muškáty v širokom okolí? Práve jar je pre nich ale obdobie, kedy by sa o ne nemala podceňovať správna starostlivosť. Čo by ste pre túto rastlinu mali urobiť práve teraz?

Muškáty alebo pelargónie sú u nás jednou z najobľúbenejších balkónových rastlín. Spravidla od mája do neskorej jesene zdobí nejedno okno či terasu. Na trhu je ich v súčasnosti nespočetné množstvo druhov, najčastejšie sa pestujú pelargónie štítnaté (Pelargonium peltatum), známe tiež ako previsnuté muškáty, a pelargónie páskaté (Pelargonium zonale) alebo vzpriamené muškáty. Kvitnú v najrôznejších odtieňoch bielej, ružovej, červenej, fialovej a purpurovej a kvety bývajú jednoduché alebo plné.

Ako vysadiť kvetináče s muškátmi? Pozrite sa v nasledujúcom videu:

Jarná starostlivosť je dôležitá

Ak ste muškáty na konci minuloročnej sezóny správne zazimovali do chladnej a suchej miestnosti, kde teploty nepresiahli 5 až 8 stupňov, máte šancu na vyrastené a krásne kusy aj tento rok. Teraz na jar to spoznáte na ich kondícii. Mali by mať krásne listy, ktoré nežltnú.

Pokiaľ muškáty zodpovedajúce podmienky nedostali, stáva sa, že im chýbajú spodné listy, ktoré opadali preschnutím. V horšom prípade môže byť zaschnutý aj celý vrch stvolu a kvetenstvo je potom suché. Keď sa však o prezimujúce kusy správne a včas postaráte teraz na jar, možno dokážete vzkriesiť aj tie, ktoré vyzerajú mdlo.

Pokračujte na ďalšej strane

muškáty
Muškáty už chcú von! Najskôr ale musíte urobiť jednu zásadnú vec Foto: www.gettyimages.com

Najprv teplo a zálievka

Ak ste sa prebrali všetkými kusmi muškátov a našli ste aj nejaké umierajúce, preneste ich do tepla a dostatočne rastliny zalejte. Následne ich ostrými a vydezinfikovanými záhradníckymi nožnicami postrihajte a odstráňte všetky suché časti. Strih robte v zelenej časti stonky, zhruba do 2 týždňov sa zatiahne.

Voľte vždy väčšiu nádobu

Muškáty vsádzajte každý rok do väčších nádob, a to najmenej o 5 cm. Doprajte muškátom substrát, ktorý obsahuje prídavok minerálnych hnojív a vápenaté zložky. Vďaka tomu budete mať vyhnojenú pôdu niekoľko týždňov, ku koreňom bude dobrý prístup vzduchu a bude podporená správna jemnosť zásobnej vody. Rovnako tak bude zvýšená záhrevnosť pôdy, a to aj pri okolitých nižších teplotách, a rastliny budú lepšie a rýchlejšie zakoreňovať.

Upravte korene

Než rastlinu zasadíte, prezrite si starostlivo jej korene a riadne ich prestrihajte. Tento zásah je pre nové muškáty doslova „nakopávak“ k rastu. Rastlinu môžete tiež nadopovať výťažkom z rašeliny a morskej riasy, ktorá je v predaji pod názvom lignohumin.

kvety
Muškáty už chcú von! Najskôr ale musíte urobiť jednu zásadnú vec Foto: www.gettyimages.com

Rastliny starostlivo upevnite a zalievajte

Pre úspešný vývoj rastliny je nutné rastlinku pevne v hline usadiť, a preto substrát starostlivo upravte prstami. Lepšie tak vytvorí rozvetvený koreňový systém a rastlina čoskoro vytvorí nové výhonky. Spočiatku myslite aj na dostatočnú zálievku a muškáty zavlažujte každé dva dni.

Ako s hnojením?

Ideálne je muškáty prihnojovať so zálievkou tak raz za dva týždne. Zhruba po dvoch dňoch zopakujte zálievku a pridajte tekuté hnojivo, tým sa naštartuje správny vývoj listov a neskôr kvetov. Pri muškátoch hnojte s ľahkosťou. Príliš prehnojená pôda im totiž nesvedčí. Spravidla len rýchlo rastú, ale veľmi nekvitnú. Zároveň sú náchylnejšie k chorobám, piesňam a napadnutiu škodcami.

Zdroj: ireceptar.cz,www.zahradnickakucharka.cz, www.hobby.instory.cz, www.living.iprima.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané