Mätový čaj. Väčšina ľudí vôbec netuší, aký zázračný vplyv má na zdravie mozgu

Zdieľať
čaj
Mätový čaj. Väčšina ľudí vôbec netuší, aký zázračný vplyv má na zdravie mozguFoto: www.gettyimages.com

Mäta je obľúbená bylinka na zlé trávenie či zažívacie problémy. Len málokto vie, že má aj výborné účinky na zdravie mozgu. Popíjajte preto pravidelne mätový čaj. Nielenže osvieži, ale aj nakopne.

Používajte bylinky a nenechajte zlenivieť mozog, neplatí to len pre staršie ročníky. Bylinky, ktoré to vedia s mozgom a pamäťou, sú skvelou voľbou pre jeho povzbudenie prírodnou cestou. Jednou z nich je aj mäta. A mätový čaj je nielen chutný nápoj, ale aj istý druh aromaterapie.

Ak sa chcete o mäte dozvedieť viac, pozrite sa na nasledujúce video:

Voňavá mäta pieporná

Táto bylinka sa radí do hluchavkovitých rovnako ako medovka, šalvia a napríklad bazalka. Odlišuje sa však od nich svojou špecifickou vôňou, ktorú nemožno zameniť. Pomenovanie byliny pochádza z mytológie a súvisí s Minté, gréckou nymfou, do ktorej sa zamiloval kráľ podsvetia Hádes. Preto sa jeho žiarlivá manželka Persephone premenila zo smútku na rastlinu, ktorú dnes nazývame mätou. A zaujímavosť? Už v 14. storočí sa jej silica stala súčasťou prvej zubnej pasty.

Pestovanie radšej zo sadeníc

Mäta pieporná je krížencom mäty zelenej a mäty vodnej. Zo všetkých pestovaných odrôd patrí lekársky medzi najvýznamnejšie. Okrem iného sa tiež pestuje na výrobu vonnej liečivej silice. Ak si chcete mätu zasadiť a pestovať, ideálne využite sadenice. Budete mať väčšiu istotu, ako keď by ste ju chceli pestovať zo semien.

Pokračujte na ďalšej strane

čaj
Mätový čaj. Väčšina ľudí vôbec netuší, aký zázračný vplyv má na zdravie mozguFoto: www.gettyimages.com

Prečo je zdravá

Táto bylinka plná vôňe obsahuje veľké množstvo vitamínov A a C, mangánu a stopové množstvo železa, draslíka, vápnika, medi, horčíka, tryptofánu, omega-3, biotínu a kyseliny listovej. Zbierajú sa listy, ktoré obsahujú v éterickej silici mentol a vitamín C, karotén, rutín, betaín a stopové množstvá silice jasmónu. Tá sa vyskytuje predovšetkým v mladých listoch, ktoré vďaka nej silne vonia.

Ako si pripraviť mätový čaj

Na jednu šálku lahodného mätového čaju budete potrebovať 1 polievkovú lyžicu čerstvých listov alebo 1 malú lyžičku listov sušených a nadrvených. Prelejte ich horúcou, nie však vriacou, vodou a nechajte tak 10 minút lúhovať. Nápoj môžete dochutiť medom, citrónom a tiež kúskom čerstvého zázvoru. Vychutnajte si ho pokojne aj trikrát denne.

mäta
Mätový čaj. Väčšina ľudí vôbec netuší, aký zázračný vplyv má na zdravie mozguFoto: www.gettyimages.com

Mäta a jej vplyv na zdravie mozgu?

Je známe, že už antický filozof Plínius sa domnieval, že mäta povzbudzuje činnosť mozgu. Z týchto dôvodov vtedy nosili žiaci rímskych filozofov na hlave venčeky z čerstvej mäty. Mätový čaj funguje podobne ako lieky proti bolesti, uvoľňuje svalstvo, prekrvuje cievy a tiež okysličuje mozog.

Silice obsiahnuté v mäte pôsobia veľmi pozitívne na nervový systém. Jej výrazná aróma totiž výborne stimuluje nervy a mozog pri únave a vyčerpaní, celkovo posilňuje organizmus a zlepšuje koncentráciu. Zvyšuje našu pozornosť a oproti iným bylinám nemá takmer žiadne kontraindikácie.

Zdroj: ireceptar.cz, www.efia.cz,www.primanapady.cz, www.cpzp.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané