Materina dúška - ako ju zberať a užívať

Zdieľať
Duska k receptu.jpg

Pripraviť si môžete čaj, kúpeľ posilňujúci organizmus či hojivý obklad . Materinu dúšku zbierame od mája do septembra a môžeme si ju aj jednoducho vypestovať na záhradke a v byte, kde vydržia rásť aj päť rokov po sebe.

Duska k receptu.jpg

Ako lieči a kedy ju použiť?

Hlavným liekom je silne aromatická silica, éterické oleje a flavóny. Má vysoko dezinfekčné účinky, vďaka ktorým skvele pomáha pri mnohých zdravotných problémoch.

Vnútorné užívanie

Je to naozaj cenná bylinka, poradí si nielen s akútnymi problémami, ale aj chorobami chronického rázu.

Pomôže hlavne v týchto prípadoch:

  • V prípade silného a dlhotrvajúceho kašľa.
  • S problémami s nespavosťou – je vhodná aj pre deti.
  • Pri problémoch s tráviacou sústavou: uvoľňuje kŕče, zastavuje hnačky, zlepšuje jej činnosť, pomáha pri plynatosti.
  • Pomáha pri ženských problémoch a upokojuje bolestivú menštruáciu.
  • Pri ochorení priedušiek.
  • Celkovo posilňuje organizmus.
  • Pomáha pri odvykaní od fajčenia.
Thymusvrbherb1.jpg

Vonkajšie užívanie

Blahodarné účinky sa užívajú aj zvonka, silnejší odvar skvele funguje ako kloktadlo, natierame ho pri menších poraneniach a proti plesniam. Materina dúška patrí medzi dôležité prísady do inhalačných zmesí a bylinkových kúpeľov.

Pestovanie a zber

Materina dúška je častá bylinka, ktorá sa vyskytuje na lúkach, v priekopách, na slnečných medziach a suchých stráňach. Nemá rada prílišnú vlhkosť, naopak, rada sa vyhrieva na slniečku.

Pestovanie

Materina dúška je trvalka, ktorá na jednom stanovišti vydrží až päť rokov. Nie je zložitá na pestovanie, stačí jej pekné miesto na slniečku a trocha vlahy.

2099_4.jpg

Pre jej úspešné pestovanie potrebujete kvalitné osivá, páčiť sa jej bude na skalke, v kvetináčoch na balkóne alebo v kvetináči doma v byte. Vyhovuje jej suchá ľahká pôda, ktorá je mierne vápenitá, alkalická a kde nájdete nejaké tie kamene.

Na zimu materinu dúšku zakryte čečinou a na jar opäť krásne vyrastie.

Ak idete na zber do prírody, spoznáte ju podľa typickej vône a farby, a tiež podľa toho, že rastie v trsoch. Aj napriek tomu, že je materina dúška malého vzrastu, jedná sa o poloker – spodné časti stonky drevnatejú. Preto zbierajte iba hornú časť kvitnúcej vňate.

Materina dúška kvitne od mája do septembra. V čase kvitnutia zbierajte lístky, ktoré sušte vo zväzkoch. Lístky materinej dúšky pekne voňajú a v suchých väzbách vytvárajú nádhernú dekoráciu.

V čase kvitnutia aj na jeseň je dobré materinu dúšku pravidelne zrezávať.

Pár receptov pre zdravie

Antidepresívny čaj

Dva diely vňate materinej dúšky spoločne s jedným dielom ľubovníka a jedným dielom medovky uvarte ako klasický čaj. Nechajte i 15 minút lúhovať. Pite 2x denne, môžete aj dlhodobo.

Allergy relief herbal tea.jpg

Čaj na nespavosť

Zmiešajte rovnaké diely materinej dúšky, medovky, ľubovníka, ak máte možnosť zohnať, pridajte aj chmeľové šištice a kvet vlčieho maku. Na hrnček použite 1 lyžicu takto pripravenej zmesi. Pite pred spaním, alebo v čase choroby, kedy je potrebné upokojiť organizmus.

Kúpeľ pre posilnenie imunity detí

200 g materinej dúšky povarte v 4 litroch vody a nechajte vylúhovať. Preceďte do vane, alebo vylejte aj s bylinkou. V chrípkovom období pomáha pre posilnenie organizmu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané