Máte zdravú pôdu na záhrade? Ľahko to poznáte podľa buriny, ktorá tam rastie

Zdieľať
pôda
Máte zdravú pôdu na záhrade? Ľahko to poznáte podľa buriny, ktorá tam rastie Foto: www.freepik.com

Správny záhradník by mal poznať kvalitu pôdy na svojej záhrade, aby si napríklad mohol naplánovať, akú zeleninu v ktorej časti pozemku bude pestovať. Ak ste dobrým pozorovateľom a pestovateľom, ste schopní zistiť informácie o pôde podľa buriny, ktorá sa na vašej záhrade vyskytuje.

Rastlinné pôdne indikátory

Divo rastúce rastliny, ktorým často hovoríme burina (veľakrát sú to však liečivky s cennými látkami), sú spoľahlivé pôdne indikátory. Informujú nás o mnohých vlastnostiach pôdy aj o miere znečistenia prostredia. Je pochopiteľné, že náhodný výskyt niekoľkých rastlín ešte neznamená istotu určenia kvality pôdy. Pre presnejšie určenie typu pôdy je nutné, aby sa konkrétne bioindikátory vyskytovali na skúmanom stanovisku vo väčšej miere a rozmnožovali sa.

Zodpovednú a udržateľnú starostlivosť o kvalitu pôdy ukazuje nasledujúce video:

Čo môžeme zistiť o pôde z výskytu buriny?

Rastlinné pôdne indikátory nás informujú o kvalite pôdneho podložia, o tom, či je pôda bohatá na minerálne látky ako dusík, horčík, draslík, alebo je naopak na živiny chudobná. Podľa výskytu divoko vysiatych rastlín určíme napríklad humóznu, vápenitú, piesčitú, ílovitú, mokrú alebo podmáčanú pôdu a jej kyslosť.

Vlastnosti pôdy podľa bioindikátorov

Kyslá pôda má pH menšie ako 6,5. V mierne kyslej pôde sa bude dariť mnohým druhom zeleniny – napríklad špenátu, šalátu, cibuli, hrachu, petržlenu. Zemiaky, paradajky a čučoriedky dokonca vyžadujú pôdu okolo pH 5. Na tento druh pôdy vás upozorní výskyt rumana roľného, vrbovky úzkolistej, dreveného šťaveľa, rozrazila jarného, šťaveľa menšieho, plesnivca bahenného.

Alkalická pôda s pH 7 a vyššie je vápenitá s vyšším obsahom horčíka. Pestujte v takej pôde buxusy, orgovány, clematisy, ale aj jačmeň, lucernu a kapustovitú zeleninu. Mierne alkalickú pôdu dobre znáša ruža. Bioindikátorom je žeriav lúčny, violka roľná, šalvia, hluchavka purpurová, čakanka obyčajná.

Piesočnatá pôda neudrží vlahu. V takej zemine je možné pestovať rôzne druhy tráv, levandule, stredomorské byliny napr. yzop, rozmarín, tymian, oregano. Takú pôdu poznáte podľa voľne vysiatej nátržnice husacej, zvončeka repkovitého, divozelu, vlčieho maku.

sadenie
Máte zdravú pôdu na záhrade? Ľahko to poznáte podľa buriny, ktorá tam rastie Foto: www.freepik.com

Ťažká hlinitá pôda obsahuje väčší podiel ílu. Má tendenciu na podmáčanie. Magnóliám alebo orgovánu sa v nej bude páčiť. Túto pôdu tiež miluje skorocel, bodliak, praslička roľná, iskerník plazivý, podbeľ.

V pôdu chudobnú na živiny sa môže ľahko premeniť aj tá vaša na záhrade, pokiaľ na nej nestriedate plodiny a nedodávate jej organické hnojenie. Je to pôda vyčerpaná a unavená. Pestovanie zeleniny v takej zemine bude ťažké a neprinesie žiadané výsledky. Nedostatok živín signalizujú lúčne sedmokrásky, rožec plstnatý, tráva metlička.

Pôda bohatá na humus je ideálna úrodná pôda s neutrálnym pH, v ktorej sa darí pestovaniu väčšiny zeleniny. Poznáte ju na prvý pohľad podľa tmavej farby. Burinové indikátory sú netýkavka, rozrazil, žihľava, vtáčinec, prýštec.

Dusíkatá pôda sa ľahko pozná podľa bujného porastu žihľavy, vtáčinca, púpavy alebo vstavača. Zelenina vyžadujúca veľa dusíka je napríklad paprika, pór, kapusta, kukurica, paradajky a zemiaky. Naopak, strukovinám sa v nej veľmi dariť nebude.

Niektoré druhy burín rastú na akejkoľvek pôde. Takým prípadom je napríklad vtáčinec. Aby ste dokázali určiť typ pôdy, je dôležité, aby sa na nej vyskytovali určité druhy burín vo veľkom množstve a niekoľko sezón – nielen náletová a jednorazová.

Zdroj: ireceptar.cz, www.magazinzahrada.cz, www.youtube.com

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané