Máte upchatý odtok? Bude stačiť len 5 minút a všetko bude fungovať opäť tak, ako má. K jeho vyčisteniu navyše budete potrebovať len 2 veci z domácnosti. Aké?

Zdieľať
Máte upchatý odtok?
Máte upchatý odtok? Bude stačiť len 5 minút a všetko bude fungovať opäť tak, ako má. K jeho vyčisteniu navyše budete potrebovať len 2 veci z domácnosti. Aké? Foto: depositphotos.com

Upchatý odtok je pomerne veľký problém. A môže sa objaviť na rôznych miestach v domácnosti. Ide napríklad o kúpeľňu, kde sa upchá odtok umývadla, vane, ale aj sprchovacieho kúta. Ide o problém, ktorý často spôsobujú treba vlasy, ale napríklad aj chĺpky a ďalšie veci z ľudského tela. Upchať sa ale môže aj odtok v kuchyni, kde sú zase pôvodcom zvyšky jedla, ktoré sú kombinované s tukom a celým radom ďalších látok. Čo v prípade, kedy odpad neodteká?

Na drahé čističe z obchodov a drogériou je dobré zabudnúť

Prečo je nepoužívať? V prvom rade preto, že nie všetky sú tak účinné, ako je na nich uvádzané. Nie je nič výnimočné, že veľakrát takmer nefungujú. Ďalej je problém aj s tým, že nie sú nijako lacné. Čistenie odpadu tak môže byť s ich pomocou pomerne drahý špás. Ďalej nezabúdajme ani na to, že sú plné chémiu. A tá sa následne dostáva do prírody, čo určite nie je postup, ktorý by vám bol príjemný. Je teda jasné, že ani jedno nie je optimálna voľba.

Pomôžu vám 2 veci, ktoré máte bežne doma

Čo sú tie produkty, ktoré vám pomôžu v tom, aby ste odpad vyčistili tak, ako chcete? Je to jednoduché. Postačí len 2 veci, ktoré máte doma. Kladom je, že sa bežne používajú a tak nimi rozhodne neuškodíte prírode. Ďalej nezabúdajme tiež na to, že keď si ich pôjdete kúpiť, tak stojí pár korún. Jasným kladom na záver je samozrejme to, že fungujú. A to veľmi dobre. Aj to je dôvod, prečo sa vydať touto cestou. A čo si teda na vyčistenie upchatého odpadu pripraviť?

  • 2 šálky octu
  • 1 šálka jedlej sódy

Ocot je potrebné používať onen klasický. Nesie označenie ako liehový a patrí k tomu najlacnejšiemu, čo na pultoch obchodov nájdete. Práve ten totiž je a bude na čistenie odpadu stopercentne tým najlepším, čo len môžete zvoliť.

Ako na vyčistenie? Je potrebné dodržať nasledovný postup

Všetko začína tým, že sa budete snažiť odpad klasicky prepláchnuť vodou. Počkáte, až voda postupne odtečie a váš drez aj odpad bude viac-menej prázdny. V tej chvíli je tiež tá pravá chvíľa, k tomu, aby ste do odpadu mohli nasypať jednu šálku jedlej sódy. V tú chvíľu sa pravdepodobne nič diať nebude. Sódu tu nechajte zhruba 1 – 3 minúty pôsobiť, vďaka čomu sa začne pomaly rozpúšťať.

Ohrejte si ocot

Medzi tým, čo je jedná sóda v odpade, môžete začať s ohrevom octu. Môžete ho ohriať v hrnci, rovnako ako na panvici, ale nie je problémom ohrev ani v rýchlovarnej kanvici. Ak niečo odporučíme, tak je to ohrev až na bode varu. Tým podporíte potrebnú chemickú reakciu, ktorá povedie k vyčisteniu odpadu v kuchyni, v kúpeľni, ale aj kdekoľvek inde.

Nalejte ocot do odpadu a nechajte pôsobiť

S čím je spojená posledná fáza čistenia odpadu? Predsa s tým, že horúci, teda až vriacej ocot nalejete do samotného odpadu k jedlé sóde. V tej chvíli odporúčame urobiť krok späť, keďže sa vytvorí celkom intenzívny penivá reakcia, ktorá naplní i časť umývadla. Rovnaké sa ale deje aj v útrobách vášho odpadu. A práve sila danej peny a tlak pomôžu upchatý odpad celkom efektívne uvoľniť. Po chemickej reakcii nechajte všetko okolo 60 minút pôsobiť.

Čo urobiť na záver?

Keď doba uplynie, je vhodné uvariť samotnú vodu a tou odpad ešte poriadne prepláchnuť. Malo by dôjsť k tomu, že bude bez problémov odtekať tak, ako má. Ak by k tomu predsa len nedochádzalo, môžete postup s jednou sódou a octom ešte niekoľkokrát opakovať. Pamätajte tiež na to, že tento postup je aj vhodnou prevenciou, vďaka ktorej zaistíte, že bude odpad odtekať stále tak, ako má. Bez nehôd, ktoré sú spojené s jeho upchávaním.

upchatý odtok
Máte upchatý odtok? Bude stačiť len 5 minút a všetko bude fungovať opäť tak, ako má. K jeho vyčisteniu navyše budete potrebovať len 2 veci z domácnosti. Aké? Foto: www.gettyimages.com

Upchávanie odtokov môže byť spôsobené viacerými faktormi, pričom najčastejšie ide o:

  1. Vlasy: Jednou z najbežnejších príčin upchatých odtokov, hlavne v kúpeľniach, sú vlasy, ktoré sa môžu zväzovať s mydlom a inými látkami, vytvárajúc hústnuce zrazeniny.
  2. Tuky a oleje: V kuchyni môže byť hlavným viníkom upchávania odtokov vylievane tuky a oleje do drezu. Po ochladení sa tieto látky stuhnu a môžu spôsobiť závažné zablokovanie odtokových potrubí.
  3. Zvyšky jedla: Zvyšky jedla, ktoré sa vypláchajú do odtoku, môžu tiež spôsobiť jeho upchávanie, najmä ak sa nevyužíva alebo nesprávne využíva odtokový filter.
  4. Papierové výrobky: Toaletný papier, papierové utierky a iné papierové výrobky, ktoré sú vo veľkom množstve vyhodené do WC, môžu spôsobiť upchanie odtoku.
  5. Hygienické výrobky: Produkty ako tampóny, hygienické vložky a vlhčené utierky sa nemajú vyhadzovať do WC, pretože sa nerozpadajú tak rýchlo ako toaletný papier a môžu spôsobiť zablokovanie odtoku.
  6. Stavebný odpad a iné pevné látky: Stavebný odpad, ako sú malťové zvyšky, piesok alebo malé kúsky plastu a kovu, môže tiež zablokovať odtoky, najmä počas alebo po renovácii.
  7. Mydlo: Hromadenie mydla, najmä tvrdých druhov, môže vytvoriť hmotu, ktorá zredukuje prietok vody odtokmi.

Riešenie problémov s upchatým odtokom závisí od príčiny zablokovania. Môže zahŕňať mechanické metódy ako použitie odtokovej hadice alebo chemické čističe. V prípade, že sú problémy príliš vážne, môže byť potrebné zavolať odborníka na čistenie odtokov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané