Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Mach na streche. Odborníci prezradili tajný postup, ako ho zničiť aj s korienkami

reklama:
mach na streche
Mach na streche. Odborníci prezradili tajný postup, ako ho zničiť aj s korienkamiFoto: www.freepik.com

Mach je pech. Teda aspoň pre majiteľov domov, ktorým sa usídlil na streche. Je to aj váš prípad? Tu je spôsob, ako s ním zatočíte a odstránite ho aj s korienkami.

Keď je mach v lese, tak neškodí. Jeho zelené platne sa stávajú útočiskom pre trávy a huby. Akonáhle ale jeho semienka zakotvia na vašej streche, je zle. Mach je extrémne rozpínavý. Votrie sa do akejkoľvek strešnej škáričky, kde suverénne zapustí korienok. Miluje najmä strešné krytiny, ktoré obsahujú cement. Ale mach dokáže aklimatizovať takmer všade – teda aj na pálenej keramickej, bridlicovej alebo plechovej krytine. Ako sa ho teda môžete zbaviť? Na videu uvidíte postup, ako sa zbaviť machu na streche pomocou prúdu vody:

Pozor, klame telom!

Popravde, dostať sa z pazúrov machu je veľmi ťažké. Najviac prosperuje na severnej časti domu, kde je vlhko, prach a tieň. Táto trojčlenka totiž vytvára ideálne prostredie na rast a šírenie machu. Ale verte tomu, že mach sa prispôsobí všetkému.

Je tak odolný, že prežije aj v tých najhorších podmienkach, preto je boj s ním niekedy na dlhé lakte. Niektorí ľudia tvrdia, že je mach na strechách peknou dekoráciou (obzvlášť v dnešnej dobe, keď zelene ubúda). Ale nenechajte sa zmiasť. Mach je pomerne veľká škoda, ktorá vám zničí strešnú krytinu, zapchá žľaby a zvody, takže budete mať za chvíľku pekne deravú strechu. Akonáhle prídu dažde, snehy a jesenný vietor, pocítite to o to intenzívnejšie. Čo teraz?

Prevencia z medi

Odborníci vsádzajú na prevenciu a pokiaľ ešte nemáte novú strechu, kúpte si tú, ktorá je glazovaná alebo engobovaná. Takéto krytiny totiž majú hladký povrch, na ktoré sa mach len tak ľahko neuchytí. Pokiaľ nemáte peňazí nazvyš, tak aspoň skúste plechovú strechu. Je podobne klzká a šanca na uchytenie zeleného parazita sa tak zníži. Ďalšou ochranou proti machu sú medené pásy, ktoré sa umiestňujú pod hrebeň strechy. Málokto vie, že oxidy kovov pôsobí ako hubiaca zmes proti rozpínavému machu. Ale pozor: oxidy medi sú pre ostatné rastliny jedovaté, preto vodou z „medených striech“ určite nezalievajte záhradku. Mohli by ste o nej prísť.

mach
Mach na streche. Odborníci prezradili tajný postup, ako ho zničiť aj s korienkamiFoto: www.freepik.com

Vapka a modrá skalica

Najistejším spôsobom, ako sa machu zbaviť, je mechanické čistenie. Môžete použiť špachtle, kefy alebo metličku. Ale čistiť strechu kúsok po kúsku je drina, na ktorej „necháte ruky“. Lepšie je preto použiť vysokotlakový čistič (takzvanú vapku), ktorá vašu strechu vyčistí tlakom vody. Napriek tomu však hrozí, že niekde v škárach budú ešte zvyšky korienkov machu a celá vec pôjde zase nanovo.

Aby ste tomu predišli, skúste ešte strechu postriekať roztokom, ktorý si namiešate z 500 g modrej skalice (síranu meďnatého CuSO4) a 10 litrov vody. Ďalšia machová sága nad vašou hlavou by tak mala byť zažehnaná.

Odstránenie nepriateľa chémiou

Pokiaľ veríte iba chémií, potom si môžete v obchode zakúpiť špeciálne roztoky na ničenie machu. Aplikujte ich pomocou štetca alebo postrekovača. Ale pozor – vždy za suchého a bezveterného počasia, aby sa roztok nerozptýlil po záhrade. Zbytočne by hrozilo poškodenie rastlín a kontaminácie pôdy. Rovnaké opatrenia dodržujte, aj keď na strechu aplikujete modrú skalicu s vodou. Ide o veľmi silné roztoky, ktoré by vašej zelenej oáze mohli ublížiť.

Zdroj: ireceptar.cz, ceskestavby.czwww.strefa.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 10. augusta 2023

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.