Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Keď je s obličkami niečo zle, telo vysiela tieto signály

reklama:
Keď je s obličkami niečo zle
Keď je s obličkami niečo zle, telo vysiela tieto signályFoto: www.gettyimages.com

Obličky filtrujú toxíny, preto je pre celkové zdravie dôležité, aby správne fungovali. Včasná diagnóza zvyšuje šancu na uzdravenie, preto je dôležité, aby sme počúvali svoje telo a signály, ktoré nám vysiela. Keď sú obličky ohrozené, môžu sa objaviť tieto príznaky. Pokiaľ zaznamenáte viac ako jeden symptómov, je dobré navštíviť doktora.

Opuchy kĺbov, chodidiel a tváre

Hromadením tekutín v tele je jasnou známkou toho, že s vašimi obličkami niečo nie je v poriadku, pretože sú hlavnými čističmi tekutiny nachádzajúcimi sa v tele. Opuchy niektorých častí tela ( kĺby, nohy, ruky, tvár) môžu naznačovať problémy s obličkami.

Zmeny v moči

Tvorba moču je jednou z hlavných úloh obličiek a akákoľvek zmena farby alebo zápach moču môže naznačovať, že niečo nie je v poriadku. Niektoré zo zmien, ktoré si môžete všimnúť a ktoré naznačujú možné problémy, sú:

  • močenie je bolestivé
  • v moči sú stopy krvi
  • močenie sa stalo vzácnym
  • v noci sa prebudíte a musíte ísť niekoľko krát sa vymočiť

Nevoľnosť a zvracanie

Keď obličky nevypudia škodliviny z tela, môže sa dostaviť pocit nevoľnosti. Takže telo nájde spôsoby, ako sa zbaviť toxínov.

Cítite sa neustále unavení

Každému sa stane, že je unavený a bez nálady, aj keď má dostatok spánku. Únava však môže byť niekedy spôsobená nedostatkom erytropoetínu, hormónu vylučovaného obličkami. Pokiaľ máte tohto hormónu nedostatok, budete častejšie a intenzívnejšie unavení a to bude indikátor toho, že s vašimi obličkami nie je niečo v poriadku.

Anémia

Anémia je tiež spojená s nedostatkom erytropoetínu, pretože tento hormón je rozhodujúci pre tvorbu červených krviniek. Ak ste chudokrvní, skontrolujte si zdravie obličiek.

Nepríjemná chuť v ústach

Ak vaše obličky nefiltrujú a neodstraňujú toxíny, hromadia sa potom v tele. To môže spôsobiť kovovú chuť v ústach a tiež zápach z úst.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 27. marca 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.