Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Jojka bude cvakať. Mastnú pokutu im potvrdil aj súd. Zaplatia za to, čo vytáča aj vás

reklama:
Jojka zaplatí rekordnú pokutu
Jojka zaplatí rekordnú pokutuFoto: Tv JOJ

Takáto pokuta ešte v histórii televíznej zábavy nebola. Vlastne celkovo slovenské televízie nikdy nedostali od Rady pre vysielanie a retransmisiu tkúto mastnú pokutu, ako to je v prípade televízie JOJ. Písal sa december 2016 a na Kolibe obdržali správu, že majú vysoliť z ich kasy 80 tisíc eur. Dôvodom bolo príliš veľa reklamy, navyše nesprávne oddelenou od zvyšku programu. 

Samozrejme, v Jojke boli proti a rozhodli sa všetko riešiť súdnou cestou. Dôvodom, prečo sa v Rada začala televíziou zaoberať bola sťažnosť od diváka. Ten si zaznamenal, že v časovom úseku medzi 5 a 26. aprílom, odvysielala Jojka priveľa reklamy. A to sa mu zrejme nepáčilo, tak podal podnet na Radu, ktorá tieto sťažnosti rieši. Jojka podľa nej porušila celkovo štyri ustanovenia Zákona o vysielaní a retransmisii.

Diváci sa pritom v prípade televízií často sťažujú na množstvo reklamy, ktoré odvysielajú. O reklamných blokoch dokonca kolujú vtipy v štýle: „Pozerám reklamu a zrazu aha, preruší ju film.“ Ľudia preto čoraz častejšie prechádzajú na iné platformy ako Netflix, HBO Go a množstvo iných síce platených foriem, ale bez reklám. Jojka pritom poriadne riskovala, keď v období, ktoré sa spomína v podnete prerušila 19 krát vysielanie Novín, ktoré sú jej hlavnou spravodajskou reláciou.

Tie majú približne 49 minút a môžu byť podľa zákona prerušené reklamou len raz. Napriek tomu sa Jojke stalo, že jednu reláciu rozdelila reklamným blokom aj dvakrát. „Vysielateľ prekročil časový limit dvakrát o 15 sekúnd a trikrát o 14 sekúnd,“ znelo stanovisko Rady. 80 tisíc eur teda musí zaplatiť, pretože najnovšie o tom rozhodol aj samotný súd. Ten rozhodnutie Rady potvrdil, televízii tak sťažnosť nepomohla. Krajský súd ju včera zamietol, Jojka má ešte poslednú šancu a to podanie tzv. kasačnej sťažnosti. Vyššiue pokutu ako na Kolibe v minulosti dostala len Markíza. Bolo to ešte pred 7 rokmi, keď platili v Záhorskej 100 tisíc eur za vysielanie spotov pre politickú stranu.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 10. februára 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.