Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Je to vedecky dokázané! Psy dokážu rozpoznať zlého človeka

reklama:
Psy dokážu rozpoznať zlého človeka
Je to vedecky dokázané! Psy dokážu rozpoznať zlého človekaFoto: www.gettyimages.com

Mačka alebo pes? Jedná sa o jednu otázku, o ktorej sa diskutuje už roky. Tu je ešte jeden fakt o psoch, ktorý môže zmeniť váš názor, o tom, ktoré zviera si zaobstarať. Vy dôverujete svojmu psovi, ale dôveruje aj on vám?

Pretože milujeme fakty, predovšetkým fakty o zvieratách. Nedávna štúdia ukazuje, že psy môžu analyzovať, ako je daná osoba spoľahlivá. Psy, ako skutoční detektívi, nám totiž môžu pomôcť s tým, či dôverovať druhej osobe.

Štúdiu vykonal Akiko Takaoka z Kyoto univerzity v Japonsku. Vedec a jeho kolegovia chceli vedieť, či pes dôveruje tomu, kto mu klamal. Vedci rozdelili experiment na 3 časti. Chceli vedieť, či pes dokáže pochopiť, či je osoba nedôveryhodná.

V experimente majitelia psov najprv poukázali na kontajner s jedlom. Pes k nemu bežal. Potom sa ukázalo na kontajner bez jedla. Psy boli podvedení a opäť pribehli ku kontajneru. Už skôr bolo známe, že psy behajú za objektami, na ktoré majiteľ ukázal. Psy sa preto domnievajú, že sú schopní porozumieť ľudským gestám. A ak sú gestá nekonzistentné, pes môže byť nervózny a v strese. Potom psi nereagovali na zdvihnutú ruku. Neverili klamárom. Experimentu sa zúčastnilo 34 psov a všetci prejavili rovnaké výsledky. Psy používali svoje predchádzajúce skúsenosti, aby usúdili, či je daná osoba spoľahlivá.

Pán Takaoka plánuje pokračovať v experimente s vlkmi, pretože sú najbližší príbuzní psov. Súčasný experiment tiež dokazuje, že psy sú zvedaví na nové veci.

Výskum tiež uvádza, že psy tiež kontrolujú, ako ostatní ľudia komunikujú s ich majiteľom. V experimente sa majitelia psov spýtali ľudí na pomoc. Potom sa ľudia pokúšali dať psom maškrtu. A domáci maznáčikovia nás prekvapili!

Psy si nevzali maškrtu od ľudí, ktorí sa správali voči ich majiteľom zle, alebo hrubým spôsobom. Uprednostňovali maškrtu od tých, ktorí majiteľom pomohli. Dokonca aj tí, ktorí nič neurobili v reakcii na žobranie, boli vítaní. Ale hrubí a agresívni ľudia si dôveru psov nezískali.

Jedna ďalšia štúdia uvádza, že psy jasne čítajú komunikáciu medzi vlastníkmi a cudzincami. V experimente majitelia psov požiadali o menšiu pomoc 2 skupiny cudzincov. Psy vykazovali dobré pochopenie sociálnych pravidiel. Vyhýbali sa ľuďom, ktorí zle zaobchádzali s vlastníkmi.

Predtým bolo preukázané, že psy dokážu čítať naše gestá a výrazy tváre. Teraz o nich vieme viac a sú oveľa inteligentnejší, než sme kedy verili! Môžu rozlúštiť naše gestá a môžu tiež rozhodnúť, či chcú sledovať sociálne podnety. Štúdie však ukazujú, že psy prevažne žijú v prítomnosti, bez ohľadov na minulosť, alebo budúcnosť.

Ak podvediete svojho psa, nebude vám dôverovať, ani nebude počúvať. Pokiaľ váš pes nemá rád vašich priateľov, možno nie je všetko s vašimi priateľmi v poriadku.

Ako šikovný je váš pes? Podeľte sa o svoje príbehy.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 28. mája 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.