Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Iba 2 z 10 vodičov poznajú riešenie tejto križovatky! Patríte medzi nich?

reklama:
riešenie tejto križovatky
Iba 2 z 10 vodičov poznajú riešenie tejto križovatky! Patríte medzi nich?Foto: www.auto.cz

Dvaja protiidúci vodiči odbočujú do rovnakého smeru, v ktorom sú dva pruhy. Kto má prednosť?

Situácia na obrázku vyššie vyzerá na prvý pohľad vlastne triviálne. Vidíme jednoduchú križovatku, keď dvaja protiidúci vodiči majú zelenú a obaja odbočujú rovnakým smerom, v ktorom sú za križovatkou dokonca dva jazdné pruhy. Kto má ale prednosť a prejde križovatkou ako prvý?S ohľadom na dva pruhy za križovatkou sa na myseľ vkráda predstava, že obaja vodiči prejdú križovatku súčasne a následne sa každý zaradí do svojho pruhu. Teda vodič odbočujúci sprava do pravého a vodič odbočujúci zľava do ľavého. Znie to celkom logicky, že? Lenže je to chyták.

Prednosť má totiž jednoznačne automobil odbočujúci vpravo, ktorého vodič si navyše môže vybrať, do ktorého z dvoch pruhov za križovatkou sa zaradí. Protiidúci vodič, odbočujúci vľavo, nemá právo si ľavý pruh akokoľvek vynucovať. Druhému vozidlu musí dať prednosť, nechať ho prejsť a až potom odbočuje.

križovatka
Iba 2 z 10 slovenských vodičov poznajú riešenie tejto križovatky! Patríte medzi nich?Foto: www.auto.cz

Ako napokon hovorí cestný zákon, konkrétne paragraf 21 v piatom odseku: „Vodič odbočujúci vľavo musí dať prednosť v jazde protiidúcim motorovým i nemotorovým vozidlám, jazdcom, protiidúcim organizovaným útvarom chodcov a sprievodcom hnaných zvieratami, električkám idúcim vo vyhradenom jazdnom pruhu, pre ktorých je tento jazdný pruh vyhradený, a cyklistom idúcim v jazdnom pruhu pre cyklistov.“

Zdroj: auto.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 26. mája 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.