Hlavné príznaky srdcového infarktu, ktoré musíte poznať

Zdieľať
príznaky srdcového infarktu
Hlavné príznaky srdcového infarktu, ktoré musíte poznať Foto: www.freepik.com

Podľa odborníkov má asi polovica ľudí pred srdcovým infarktom príznaky už niekoľko dní vopred, ale nemajú o tom tušenie. Medzi hlavné príznaky, na ktoré si musíte dávať pozor, je bolesť na hrudi, dýchavičnosť, závraty, mdloby alebo búšenie srdca. Tieto príznaky sa môžu objaviť pár dní aj pár týždňov pred samotným infarktom. Telo vám tým dáva možnosť, aby ste zašli včas k lekárovi.

Varovné príznaky infarktu, ktoré nesmiete ignorovať

V prípade samotného srdcového infarktu musíte myslieť na niekoľko základných príznakov. Podľa nich spoznáte, že máte okamžite zavolať záchrannú službu. Ak máte silnú bolesť na hrudi spojenú s potením a búšením srdca, musíte vyhľadať okamžite lekára. Objaviť sa môže aj pocit bodnutia, bolesť alebo slabosť. Necitlivosť v paži, chrbte, krku, čeľuste alebo bolesť brucha tiež signalizujú infarkt.

Príznaky, ktoré sa môžu objaviť niekoľko dní pred infarktom

Bolesť na hrudi je známym príznakom. V niektorých prípadoch môže trvať len niekoľko minút a potom sa stratí. Po nejakej dobe sa ale objaví znova. Intenzívnejšia bolesť v strede hrudníka, ktorá trvá asi 30 sekúnd a neznižuje sa odpočinkom, by vás mala upozorniť na blížiace sa nebezpečenstvo. Veľmi častým príznakom je aj kašeľ, pretože sa v pľúcach hromadí tekutina.

Závraty alebo úzkosti sú tiež veľmi časté, a to už niekoľko dní pred infarktom. Úzkosť sa môže dostaviť, pretože telo zažíva pocit blízkej smrti. Veľmi bežná je aj únava. Telo musí vynaložiť oveľa väčšie úsilie na pumpovanie krvi do srdca aj do mozgu. To ho veľmi unaví. Nevoľnosť, vracanie alebo nedostatok chuti do jedla môže byť tiež príznakom infarktu, ak sprevádza aj ďalšie príznaky.

Ďalšie príznaky, ktoré vám dajú čas na záchranu

Bolieť vás nemusí len hrudník, ale aj iné časti tela. Najčastejšia je bolesť v jednej alebo oboch pažiach, krku, chrbte, čeľuste alebo žalúdku. Muži väčšinou hlásia bolesť v ľavej paži, ženy zvyčajne cítia bolesť v oboch pažiach. Dýchavičnosť, potenie alebo búšenie srdca vás tiež majú upozorniť, že sa vo vašom telom deje niečo zlé. Nemali by ste preto žiadny z týchto príznakov ignorovať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané