Geniálne triky záhradníka, aby voda v sudoch nepretekala a ľad nádoby neroztrhal

Zdieľať
Geniálne triky záhradníka
Geniálne triky záhradníka, aby voda v sudoch nepretekala a ľad nádoby neroztrhalFoto: depositphotos.com

Sudy na dažďovú vodu by mali byť nepostrádateľnou súčasťou každej záhrady. Nielenže ušetrí veľa peňazí za vodu z vodovodu, ale rastlinám dážď tiež najviac prospieva. Zabráňte nechcenému pretekaniu záhradných sudov a pripravte ich správne na zimu. Je to dôležité!

Zbieranie dažďovej vody za pomoci sudov si nemôže vynachváliť žiadny záhradkár. Ekologicky hospodáriť s vodou však môžete nielen na záhrade, ale aj v domácnosti. Problém ale môže vzniknúť vtedy, keď voda zo suda začne pretekať. Vyššie množstvo vody totiž ľahko premočí omietku a narobí ďalšie neplechy. Vyskúšajte jednoduché triky záhradníkov, s ktorými k pretekaniu sudov nedôjde!

Čo urobiť s nádobami na dažďovú vodu pred zimou sa môžete dozvedieť vo videu na YouTube, na kanáli Vidlák:

Zaistenie sudov pred pretekaním

Pokiaľ máte sud umiestnený priamo pod odkvapom, potom sa pri výdatnej búrke môže veľmi rýchlo naplniť. Existuje niekoľko možností, ako predísť pretekaniu, aby vám voda nezničila okolie suda. Buď môžete zakúpiť väčšiu veľkosť alebo jednotlivé sudy jednoducho spojte dohromady. To je možné ako mechanicky, tak aj bez najmenšieho vŕtania do sudov. Jedným z takýchto spôsobov je práve spojenie klasickou hadicou alebo ohybnou rúrkou.

Spojenie hadicou či rúrkou

Máte viac záhradných sudov, do ktorých ale tečie dažďová voda nerovnomerne? Spojte ich hadicou alebo ohybnou rúrkou a budete mať v oboch nádobách úplne rovnako. Dostatočne dlhú hadicu alebo rúrku naplňte úplne vodou a konce opatrne vložte pod hladinu oboch sudov. Prepojenie musí byť neustále pod vodou, aby sa doň nedostal žiadny vzduch. Potom sa bude dažďová voda vzájomne prelievať do dvoch alebo viacerých nádob.

Riziko roztrhnutia suda

Akonáhle začnú prichádzať prvé mrazíky, mali by ste svoje záhradné sudy opatriť jednoduchými trikmi, ktoré zamedzia ich možné roztrhnutiu. Zmrznutá voda totiž zväčšuje svoj objem, pričom v naplnenom sude môže dôjsť k jeho poškodeniu až k úplnému zničeniu. Sudy môžete vyliať a suché skladovať cez zimu v kôlni. My však pre vás máme geniálne triky, s ktorými nemusíte vodu zo sudov zbytočne vylievať!

sud na záhrade
Geniálne triky záhradníka, aby voda v sudoch nepretekala a ľad nádoby neroztrhalFoto: www.gettyimages.com

PET fľaše pomôžu

Skvelým spôsobom, ako ochrániť sud pred roztrhaním, je použitie obyčajných plastových fliaš. Niektoré fľaše naplňte trochou piesku alebo kamienkami, aby nevyplávali na povrch, a niektoré nechajte úplne prázdne. Uzavreté PET fľaše potom ponorte do vody, vďaka čomu vznikne dostatočná ochrana suda v rizikových miestach poškodenia.

Postačí aj drevená tyč

Druhou možnosťou je vloženie klasickej drevenej laty alebo dosky do suda tak, aby časť dreva pozerala ešte 20-30 cm nad hladinou. Ako plastové fľaše, tak aj drevo efektívne dokáže znížiť expanzný objem, ktorý sa tvorí spoločne s ľadom. Nemusíte sa tak zbytočne strachovať o svoje sudy, keď vás v noci prepadnú studené mrazíky.

Zdroj: chalupari-zahradkari.cz, dopner.cz, zahradajezek.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané