Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Geniálna vychytávka: Nastrihajte starú ponožku a napchajte ju do PET fľaše

reklama:
PET fľaša
Geniálna vychytávka: Nastrihajte starú ponožku a napchajte ju do PET fľašeFoto: www.gettyimages.com

PET fľaše síce na záhradu nepatria, aj napriek tomu ich tam môžete skvele využiť mnohými spôsobmi. Ako recyklovať fľaše na záhrade, aby z toho bol nejaký úžitok? Budete potrebovať nielen plastové fľaše, ale napríklad aj starú ponožku. Je to skvelý trik na pestovanie mnohých rastlín.

PET fľaše nevyhadzujte, ale recyklujte

Pravdou je, že PET fľaše rozhodne nepatria k žiadaným dizajnovým doplnkom, ktoré môžete opotrebiť doma alebo na záhrade. Avšak sú zadarmo a ich použitie je veľmi variabilné. Na záhrade ich šikovne zrecyklujete toľkými rôznymi spôsobmi, že pokiaľ pravidelne nápoje v plastových fľašiach kupujete, určite by ste si ich mali začať schovávať. Rôznych malých aj väčších projektov je celý rad a záleží len na vás a vašej záhrade, ktoré z nich sa vám budú zdať najpraktickejšie.

10 spôsobov využitia PET fliaš na záhrade

Toto pekné inšpiratívne video nie je len kompiláciou spôsobov použitia PET fliaš na záhrade. Autor vám názorne ukáže, ako si s fľašami poradiť a presvedčíte sa tiež, že na výrobu mnohých týchto jednoduchých zlepšovákov nebudete potrebovať viac ako ostrý nôž, špagát alebo skrutkovač:

Prečo pchať ponožku do PET fľaše?

Prečo používa autor videa do zavlažovacej nádoby starú ponožku? Je to jednoduché a určite tušíte, že nejde ani tak veľmi o ponožky. Do zavlažovacích systémov sa hodí akýkoľvek savý materiál, ideálny je skutočný savý knôt, ktorý povedie vodu vďaka vzlínavosti.

Iste si uvedomujete, ako dobre vzlína voda. Napríklad, keď počas dažďa vaše džínsy moknú odspodu. Bavlnená džínsovina výborne vedie vodu, a to aj do výšky viac ako 20 cm. Práve to je tiež dôležité pre samozavlažovacie systémy. Často totiž nemusí ísť o viac než len nádobu s vodou a z nej natiahnutý špagát alebo knôt, ktorý vedie do nádoby s kvetinou, ktorú týmto spôsobom zavlažujeme. Vďaka vzlínavosti vody týmto materiálom knôt nevyschne a tok vody sa nepreruší až do okamihu, keď bude všetka voda zo zásobníka spotrebovaná.

Ak chcete rastlinám zaistiť dostatok vody, môžete tiež urobiť inú veľmi jednoduchú vec, a to nielen pri použití recyklovaných PET fliaš, ale aj pri pestovaní v plastových kvetináčoch, a kontajneroch. Stačí urobiť dierky na odvod vody po stranách vyššie od zeme, nie v dne nádoby. Musíte si však byť vedomí toho, že vďaka tomu bude na dne nádoby stále nejaká voda.

Je to spôsob vhodný pre rastliny, ktoré milujú vlhko. Obyčajne je vhodné umiestniť otvor na odtok vody na oboch stranách kvetináča zhruba v štvrtine výšky nádoby. Spodná časť kvetináča tak bude slúžiť v podstate ako miska, ktorá vodu udrží, pokiaľ ju rastlina nespotrebuje.

Zdroj: ireceptar.cz,bylinky.infowww.idnes.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 7. júna 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.