Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dôraz na dojčenie jej zabil syna, dnes rozpráva svoj príbeh ostatným matkám, aby sa nebáli dať svojmu dieťaťu umelé mlieko

reklama:
Dôraz na dojčenie jej zabil syna
Dôraz na dojčenie jej zabil syna, dnes rozpráva svoj príbeh ostatným matkám, aby sa nebáli dať svojmu dieťaťu umelé mliekoFoto: www.gettyimages.com

Je to už vyše desať rokov, keď jej syn Landon zomrel z úplne nepochopiteľných príčin. Zomrel, pretože odborníci radili žene dojčiť za každú cenu. Dnes Jilian Johnson rozpráva svoj príbeh verejne aj pre ostatných rodičov, aby sa nenechali nútiť do niečoho, čo môže priniesť namiesto úžitku smrť. Zbytočnú smrť dieťaťa, ktoré nedostalo do telíčka dostatok výživných látok z mlieka. Jej varovanie platí predovšetkým pre všetkých, čo túžia po iba prirodzenom vývoji svojho dieťaťa a dojčenie presadzujú za každú cenu. Landon totiž práve kvôli núteniu dojčenia za všetkých okolností umrel.

Pre Jilian nie je ľahké svoj príbeh rozprávať ani po veľmi dlhej dobe. Krátko po úmrtí jej novonarodeného syna sa dokonca hanbila o probléme hovoriť, pretože si vyčítala svoje vtedajšie počínanie. Dnes je na čele hnutia, ktoré upozorňuje na nedostatky pri dojčení a chce varovať rodičov, aby nepodliehali kultu dojčenia za každú cenu. Jilian totiž porodila pri akútnom pôrode cisárskym rezom zdravého chlapca. Dali mu meno Landon a narodil sa 25. februára 2012 v pôrodnici, ktorá sa pýši nálepkou „priateľská k deťom so zameraním na dojčenie od prvého okamihu“. Pôrodnice lipnú na svojich princípoch do tej miery, že povolenie použitia umelej výživy musí predpísať ošetrujúci pediater.

Nehľadiac na to, že Jilian porodila syna cisárskym rezom a prvý deň sa jej netvorilo dostatok mlieka, laktačné poradkyne, zdravotné sestry aj lekár odporučili pokračovať v prisatí a dojčiť za všetkých okolností. Počas prvých 52 hodín života stratil novorodenec necelých 10 percent svojej váhy, čo nikoho zo zdravotníckeho personálu neznepokojilo a Jilian mala pokračovať v dojčení. Počas tretieho dňa ženu s dieťaťom prepustili domov s tým, že jej boli odporučené bylinky, ktoré má užívať na podporu dojčenia.

Jilian dojčila dlhé hodiny, ale malý Landon bol na neutešenie. Dnes vie, že nevstrebával materské mlieko a jeho prisatie neviedlo k vytúženému účinku. Mal hlad a bol dehydratovaný. Jeho utrpenie trvalo ďalších 12 hodín, potom zaspal a dostal zástavu srdca z dehydratácie a vyčerpania. Po 15 dňoch na jednotke intenzívnej starostlivosti zomrel. Naproti názorom v pôrodnici sa lekár z JIS vyjadril jasne: „po dojčení vždy ešte fľaštička“, len tak je istota, že je dieťa sýte. Dnes ľutuje, že sa poddala radám a nedala dieťaťu fľašu umelého mlieka hneď.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 21. marca 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.