Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dá sa to aj bez alkoholu. Čo sa vlastne stane s vašim telom, keď prestanete piť?

reklama:
Dá sa to aj bez alkoholu
Dá sa to aj bez alkoholu. Čo sa vlastne stane s vašim telom, keď prestanete piť?Foto: www.freepik.com

Pustili ste sa do výzvy „Suchý február“? Nemusíte si však naordinovať iba mesiac bez alkoholu. Všetkým alkoholickým nápojom môžete pokojne dať stopku na dobro. Prospeje to ako vášmu fyzickému, tak psychickému zdraviu. Čo sa teda stane, keď si každý večer odpustíte jeden pohár vína a dáte si radšej napríklad zelený čaj?

Budete chudší

Alkoholické nápoje obsahujú prázdne kalórie, ktoré sa v našom tele najčastejšie ukladajú do tukových zásob v problematických partiách. Ak si však odpustíte aj zdanlivo nevinné večerné popíjanie, ako sú dva poháre vína alebo veľké pivo, výrazne znížite svoj denný energetický príjem. Vďaka tomuto prístupu vaša hmotnosť značne klesať.

Zlepšia sa vám kognitívne schopnosti

Dlhodobé popíjanie alkoholu má negatívny vplyv na fungovanie mozgu. Keď sa alkoholických nápojov vzdáte, už po štyroch týždňoch si všimnete to, že máte jasnejšiu myseľ, lepšie sa sústredíte, máte vyššiu produktivitu práce a tiež dokážete pracovať oveľa efektívnejšie.

Lepšie sa vyspíte

Aj keď sa vám po alkohole možno lepšie zaspáva, jeho večerné popíjanie vám rozhodne nezaručí kvalitný spánok. Ak sa alkoholu vzdáte, už za pár dní si všimnete, že ste ráno oveľa oddýchnutejší. Je to preto, že sa vaše telo mohlo v noci úplne zregenerovať.

Budete mať zdravšie srdce

Možno si myslíte, že pohár červeného vína pred spaním prospieva zdraviu vášho srdca. Pravidelné a dlhodobé popíjanie má naopak negatívny vplyv na zdravie vášho kardiovaskulárneho systému a zvyšuje riziko vzniku srdcových ochorení. Nejde teda o dôvod, prečo pitie alkoholu obmedziť, alebo sa mu začať úplne vyhýbať?

Poďakuje vám vaša pečeň

Keď sa rozhodnete abstinovať, poďakuje vám za to nielen vaše srdce, ale vďačná bude aj vaša pečeň. Podľa štúdie jednej z londýnskych univerzít dochádza už po mesiaci abstinovania k priemernému poklesu pečeňového tuku až o pätnásť percent. Práve v dôsledku hromadenia tuku v pečeni môže dôjsť k poškodeniu až nefunkčnosti tohto dôležitého ľudského orgánu.

Zlepší sa kvalita vašej pleti

O alkohole je známe, že má dehydratačné účinky, čo sa odráža aj na stave pleti. Pokožka tváre teda stráca pevnosť, je suchšia, má vyšší sklon k tvorbe vrások a pigmentových škvŕn a často opúcha. Pravidelná, ale veľmi malá konzumácia alkoholu môže za to, že sa v tvári rozširujú cievy. Preto sa na nej objavujú aj nevzhľadné popraskané žilky. Ak však dáte alkoholu stop, už za pár týždňov sa stav vašej pokožky výrazne zlepší a vaša tvár bude pôsobiť oveľa mladistvejším dojmom.

Aké ďalšie pozitíva vás vďaka abstinencii čakajú?

  1. Váš imunitný systém bude lepšie fungovať.
  2. Budete plodnejšia.
  3. Zlepší sa vám sexuálny život. Vaše libido bude vyššie, muži eliminujú svoje problémy s erekciou.
  4. Znížite pri sebe riziko vzniku rakoviny pečene, hrubého čreva, prsníka, pažeráka, hltana alebo pankreasu.
  5. Predídete depresívnym a úzkostným stavom.
  6. Zníži sa vám hladina glukózy aj cholesterolu v krvi.
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 20. marca 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.