Cukety. Najlepší spôsob ich pestovania je na sene. Málokto ho pozná

Zdieľať
cuketa
Cukety. Najlepší spôsob ich pestovania je na sene. Málokto ho pozná Foto: www.gettyimages.com

Predpestovali ste tento rok mnoho sadeníc cukiet a neviete kam s nimi? Je vám ľúto sadeničky vyhodiť? Pokiaľ máte na záhrade staré seno a kompost, skúste to. Ušetríte miesto a spracujete pokosenú trávu, ktorú by ste možno inak vyhodili.

Cuketa je nenáročná jednoročná plodová zelenina patriaca do čeľade tekvicových. Vzhľadom na jej veľký vzrast treba sadenice od seba vysádzať na vzdialenosť osemdesiatich centimetrov až jedného metra. Ak majú dobré podmienky, sú veľmi plodné, preto stačí len niekoľko rastlín, ktoré pokryjú vašu bežnú letnú spotrebu.

Kam s nimi

Pri ich rozložitosti by cukety zaberali mnoho priestoru a tienili susedným rastlinám. Na slnečnom mieste v rohu záhrady im bude najlepšie. Ak máte aspoň základ kompostu a seno, je to ideálna kombinácia.

Skúsená záhradníčka Petra vám vo videu YouTube kanáli Záhrada pre radosť poradí, ako na pestovanie cukiet na sene:

Pestovanie na sene

Príprava sena ako podkladu na pestovanie je jednoduchá. Utvorte z neho kôpku na slnečnom mieste, ktorú zabezpečíte niekoľkými kameňmi pre prípad väčšieho vetra. Týždeň pred výsadbou dôkladne kropte každý deň, aby sa seno nasiaklo vodou. Potom vyhĺbite v sene diery. Do nich nasypte vyzretý kompost obohatený organickým hnojivom najlepšie hnojom a tam vysádzajte sadenice.

Seno na kompost

Ďalšou možnosťou je použitie sena na komposte. Ak ste nechali prerásť na záhrade trávu, pokoste ju a nasušte. Seno potom navŕšite na kompost. To je najlepší variant na pestovanie cukiet, tekvíc alebo patizónov. Sadenice zasadíte do kompostu a okolo rozprestrite seno. Aj keď základom je kompost, nezabúdajte rastliny hnojiť a veľa zalievať.

Štyri najdôležitejšie nároky cukiet

Svetlo, teplo, voda a výživa sú štyri najdôležitejšie podmienky pre každú rastlinu, teda aj pre cukety.

  1. So slnečným stanovišťom počítajte hneď pri zakladaní senného záhona.
  2. Rastlinky cukiet vysádzajte v čase, keď už nehrozí mráz a studené počasie.
  3. Pravidelná zálievka, najlepšie ráno, je nutnosťou predovšetkým v suchých dňoch.
  4. Nedopustite, aby cukety mali málo vody. Kvety by opadávali a plody by boli horké.
  5. Časté hnojenie, ideálne v tekutej forme, zaistí dobrú kondíciu celej rastliny i plodov.

V počiatku vývoja rastliny je nutné dodávať dusíkaté hnojivo, napríklad v podobe žihľavovej jíchy, aby sa vyvinula silná nadzemná časť rastliny. Fosforom a draslíkom podporíte rast koreňového systému, kvitnutie a vyzrievanie plodov.

cuketa na záhrade
Cukety. Najlepší spôsob ich pestovania je na sene. Málokto ho pozná Foto: www.gettyimages.com

Nevýhody

Veľkou nevýhodou je, že pre senný záhon musíte mať väčšie množstvo sena. Hoci to na začiatku vyzerá, že ho máte dostatok, seno veľmi rýchlo zľahne a zostane ho len malá kôpka. Výhodné je teda použiť ako podklad senného záhona navŕšený kompost.

Pokiaľ kosíte vysokú trávu pravidelne, nezbavujte sa jej. Oplatí sa ju nasušiť na seno a postupne kúpiť na jedno miesto. Vytvoríte si tak senný záhon napríklad pre cukety alebo tekvice, ktoré by sa vám na záhony nezmestili.

Zdroj: ireceptar.cz, www.youtube.com, www.living.iprima.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané