Broskyne teraz vyžadujú vašu starostlivosť. V novembri zasiahnite, inak sa úrody nedočkáte

Zdieľať
broskyňa
Broskyne teraz vyžadujú vašu starostlivosť. V novembri zasiahnite, inak sa úrody nedočkáte Foto: www.freepik.com

Broskyne sú ovocné stromy plné sladkých šťavnatých plodov, ktoré vášmu telu dodajú solídnu várku vitamínov. Ako ich však v novembri brániť, aby zber nebol nijako ohrozený? Teraz, keď vyžadujú vašu starostlivosť, s nimi urobte toto.

Broskyne sú ovocné stromy, ktoré rastú prevažne v marci, apríli a máji. Pochádza až z Číny, ale teraz sú veľmi rozšírené po celom svete. Sú to teplomilné stromy, ktoré dorastajú do výšky 5-6 metrov a ich kvety majú nádhernú ružovkastú farbu. Na slnko majú skutočne vysoké nároky, čo sa týka svetla a tepla. Preto na pestovanie potrebujú, aby ste im vytvorili slnečné chránené stanovište a dostatočne odvodnenú a zavlaženú pôdu. Ale niekedy je pre broskyne odporúčaná aj jesenná výsadba, najlepšie polovica októbra. Musíte sa však uistiť, že je pôda dobre odvodnená a stromy vyzreté. Potom spoločne s broskyňami môžete zožať aj veľký úspech. Plody dozrievajú väčšinou v júli, auguste a pokiaľ sa naozaj oneskorí, počkáte si až do septembra.

Na video, ako uchrániť svoje broskyne, sa môžete pozrieť na Youtube kanála ZÁHRADA PRE RADOSŤ:

Šťavnaté plody plné vitamínov

Broskyne majú jedinečne sladké plody, ale pri zbere s nimi musíte zaobchádzať opatrne, aby ste ich veľmi nepokrčili. Sú totiž veľmi mäkké. A určite by ste nechceli prísť o všetky vitamíny a látky, ktoré sú prospešné pre vaše telo.

Najviac obsahujú vitamíny B, ktoré sú nevyhnutné na fungovanie metabolizmu a nervového systému vášho tela. Ďalej potom vitamín A, ktorý udržuje správnu funkciu zraku, vitamín C, ktorý je najdôležitejším vitamínom vo vašom tele a pomáha pri tvorbe hormónov, znižuje hladinu cukru v krvi a má silné antioxidačné účinky. Čo znamená, že keď chudnete, broskyne vám budú najlepším zdravým spoločníkom. Látky obsiahnuté v broskyniach tiež pomáhajú uvoľniť vaše telo a zbavovať ho stresu, a dokonca slúžia skvele aj ako pleťová maska, pretože úžasne hydratujú kožu. Stačí si roztlačiť broskyňu, nechať dvadsať minút pôsobiť na tvári a potom zmyť.

puky na strome
Broskyne teraz vyžadujú vašu starostlivosť. V novembri zasiahnite, inak sa úrody nedočkáte Foto: www.freepik.com

Na jeseň broskyne chráňte

Ak vám broskyne pučia na jeseň, je potrebné sa o ne dôkladne starať a chrániť ich proti ochoreniam, ktoré postihujú stromy. Napríklad kučeravosť broskýň by sa v tomto období mohla stať vašim úhlavným nepriateľom. Kučeravosť broskýň totiž bez výnimiek napáda všetky odrody a je najrozšírenejšou chorobou broskýň. Skracuje životnosť stromu, deformuje ho a spôsobuje opadávanie listov. Tiež znižuje odolnosť voči mrazu.

Kučeravosť vašej broskyne spoznáte tak, že na listoch sa vytvoria žlté a niekedy červenkasté pľuzgiere. Nevyzerá to vôbec pekne. Listy budú hrubšie a budú predčasne opadávať. Svoju broskyňu teda budete musieť patrične chrániť. Na to je najlepší postrek obsahujúci meďnaté fungicídy. Účinné a otestované sú napríklad postreky, ktoré sú na báze hydroxidu meďnatého či sírneho koncentrátu, alebo,  ktorý neobsahuje chémiu.

Postrek, nech už zvolíte akýkoľvek, musíte aplikovať na celý strom od kôry až po vetvy. Vďaka týmto prípravkom sa už nemusíte báť, že by vám strom kučeravosť broskýň napadla stromy a ohrozila úrodu.

Zdroj: ireceptar.cz, pasti.cz ,pilulka.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané