Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Biela larva v hline alebo komposte. Komu patrí a môže ohroziť úrodu?

reklama:
Biela larva
Biela larva v hline alebo komposte. Komu patrí a môže ohroziť úrodu?Foto: www.gettyimages.com

Záhradkári sa každú jar stretávajú s jednou veľkou neznámou. V hline alebo komposte nachádzajú veľké biele larvy. Našli ste ich pri rytí alebo hrabaní záhonov tiež? Pomôžeme vám rozriešiť hádanku, komu veľké biele larvy patria a či môžu nejako znehodnotiť vašu úrodu.

Veľké biele larvy alebo pandravy. Niektoré sú neškodné, iné ožierajú korienky rastlín

Ak narazíte na veľkú bielu larvu v hline alebo komposte, možno začnete premýšľať, čo s ňou. Táto larva typická pre niektoré chrobáky, ktorej sa hovorí pandrava, môže patriť hneď niekoľkým druhom chrobákov. Zatiaľ čo niektoré biele larvy sú neškodné, iné ožierajú korienky rastlín. Ako sa ich naučiť rozpoznávať?

Zlatohlávok zlatý. Jeho biele larvy rastlinám neškodia

Na larvy zlatohlávka zlatého môžete na záhrade naraziť najmä v kompostoch, hnojiskách alebo tlejúcich lístiach, pretože sa týmto organickým materiálom kŕmia. Pandravy zlatohlávka majú tiež rady drevo, pne alebo piliny. Keďže sa živia iba tlejúcim materiálom a živým koreňom rastlín neškodia, nemusíte mať teda z ich prítomnosti na záhrade strach.

Podľa čoho larvu zlatohlávka poznáte? Je biela až žltkastá, dosahuje veľkosť zhruba 4 centimetre a svojím tvarom pripomína písmeno C. Táto pandrava má veľmi malú hlavu s krátkymi tykadlami a malé končatiny, ktorých tri páry vyrastajú z hrude.

zlatohlávok zlatý
Biela larva v hline alebo komposte. Komu patrí a môže ohroziť úrodu?Foto: www.gettyimages.com

Chrúst obyčajný. Pandravy sa živia koreňmi rastlín

Veľkými nepriateľmi záhradkárov sú naopak larvy chrústa obyčajného, ktoré žijú v hline, kde prehrýzajú korienky živých rastlín. Napadnuté rastliny následne vädnú  a v horších prípadoch odumierajú.

Na pandravy chrústa teda veľmi často narazíte v záhone. Aby neohrozili vašu úrodu, ručne ich zozbierajte. Podľa čoho larvu chrústa spoznáte? Má bielu až žltú farbu, dosahuje dĺžku zhruba 5 centimetrov. Larva chrústa má oproti larve zlatohlávke väčšiu hlavu, výraznejšie tykadlá aj dlhšie končatiny. V porovnaní s pondravou zlatohlávkou má pandrava chrústa tiež špicatejší zadoček.

chrúst obyčajný
Biela larva v hline alebo komposte. Komu patrí a môže ohroziť úrodu?Foto: www.gettyimages.com

Lalokonosec ryhovaný. Jeho malé biele larvy robia na záhrade veľa škody

Veľkú paseku na záhrade dokážu urobiť aj larvy lalokonosca ryhovaného. Pandravy tohto chrobáka sú 8-10 milimetrov veľké, majú krémovo bielu farbu s červenkasto hnedou hlavou a sú bez akýchkoľvek končatín. Larvy lalokonosca ryhovaného ožierajú nielen korienky rastlín. Poškodzujú aj silné korene, a to až na drevnú časť. Taktiež v hľuzách vyžierajú otvory. Napadnuté rastliny následne vädnú a odumierajú.

Lalokonosec rýhovaný
Biela larva v hline alebo komposte. Komu patrí a môže ohroziť úrodu?Foto: www.gettyimages.com

Biele larvy v hline alebo komposte. Komu môžu ešte patriť?

Výnimočne môžete na záhrade naraziť aj na pandravy nosorožteka obyčajného. Jeho žlté larvy dlhé až 12 centimetrov sú podobné larvám zlatohlávky či chrústa. Nosorožtek sa však vyskytuje veľmi zriedkavo a patrí k ohrozeným druhom. Tento veľký chrobák je chránený zákonom ako ohrozený druh.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 5. júna 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.