Babička vždy v polovici novembra sypala na koberec jedlú sódu. Potom sa stal zázrak

Zdieľať
jedlá sóda
Babička vždy v polovici novembra sypala na koberec jedlú sódu. Potom sa stal zázrak Foto: www.gettyimages.com

Koberce sú základom teplých nôh. Ale dokážu sa veľmi ľahko zašpiniť, a nie vždy ich ľahké škvrny a špinu odstrániť. Máme pre vás zázračný fígeľ, ktorý vám pomôže. Koberec potom bude vyzerať ako nový, pozrite.

Koberce sú rôzne. Od steny k stene, perzský koberec na okrasu, či huňatý koberec v miestach, kde sa najviac pohybujete, aby ste mali teplo od nôh. Bohužiaľ, práve koberce sú najväčšie lapače prachu a špiny. Prakticky raj pre baktérie. Navyše sú vyrobené z vlákien, ktoré absorbujú všetky pachy. Pot, rozliate tekutiny a domáci miláčikovia zanechajú pach, ktorý sa vsiakne do koberca. Nikto ale nechce vysávať a čistiť každý deň. Ako na to, aby bol váš koberec čistý, ako zo škatuľky, nesmrdel, a zároveň ste sa pri tom nemuseli každý deň drieť? Stačí veľmi jednoduchý trik. A prostriedok na vyčistenie máte už pravdepodobne v kuchyni.

Ako použiť jedlú sódu na vyčistenie koberca sa dozviete v tomto Youtube videu z kanála Singapore Carpet Cleaning Pte Ltd:

Jedlá sóda

Práve jedlá sóda je jeden z najosvedčenejších pohlcovačov pachu. Je úplne prírodná a navyše lacná, takže sa nemusíte báť, že miniete majland za tonu chémie. Častice jedlej sódy sú schopné preniknúť až do základne koberca, kde následne neutralizujú a absorbujú nepríjemný zápach. Jedlá sóda pôsobí v podstate ako suchý dezodorant. Nemusíte sa vôbec obávať, že by ste koberec príliš nasýtili. Pokiaľ na neho niekto v priebehu sušenia šliapne, nemajte strach. Neobjavia sa žiadne škvrny od vody a nevytvoria sa ani baktérie, ani plesne. Je to neuveriteľne ľahké.

Koberec ako nový

Stačí vám iba jedlá sóda a vysávač. Ak máte na koberci postavený nábytok, začnite tým, že ho presuniete inam, aby ste mohli starostlivo upratať celú miestnosť. Vysajte koberec, aby ste špinu, vlasy a chlpy maznáčikov odstránili z povrchovej vrstvy koberca. Teraz posypte koberec jedlou sódou. Nešetrite s ňou, poriadne ju rozsypte po celej ploche koberca. Potom prsty začnite roztierať po ploche, aby sa jedlá sóda dostala aj k spodným vláknam. Teraz príde ľahko nepríjemná časť, a to nechať jedlú sódu pôsobiť. Ideálne je nechať ju pôsobiť cez noc, aby absorbovala naozaj všetky pachy, ale pokiaľ to nie je možné, nechajte ju pôsobiť čo najviac hodín. Potom už stačí len povysávať ju z koberca a vrátiť nábytok na pôvodné miesto. A máte hotovo!

Zdroj: ireceptar.cz, www.thekitchn.com, www.nanolab.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané