Ako zaštipovať nádchovník? Pozor na chyby! Vydrží veľa, no nesprávnou starostlivosťou trpí

Zdieľať
nádchovník
Ako zaštipovať nádchovník? Pozor na chyby! Vydrží veľa, no nesprávnou starostlivosťou trpí Foto: www.gettyimages.com

Pri najbližšej návšteve záhradníctva si určite kúpte nádchovník. Mať trs tejto pozoruhodnej bylinky v kvetináči za oknom sa oplatí. Má v sebe silice a oleje, ktoré liečia, odpudzuje hmyz a môžete ho používať aj v kuchyni. Aby vám nádchovník  prosperoval, je nutné sa oň náležite starať. Zaštipovanie patrí k základným predpokladom úspešného pestovania.

Prečo nádchovník?

Táto rastlinka má mnoho názvov – kubánske oregano, tymián širokolistý, mexická alebo indická mäta. U nás je známy ako nádchovník. Ako už názov napovedá, táto bylina sa používa pri akútnych chorobách dýchacích ciest. Listy obsahujú silice tymolu, tymianový olej carvakrol a camphor. Nádchovník má protizápalové a antibakteriálne účinky. Jeho výťažky sa používajú vo farmách, ktoré liečia nachladnutie, uvoľňujú hlien a uvoľňujú dutiny. Vitamíny C, A, E a omega-3 mastné kyseliny, dôležité minerály na očistu pečene aj obličiek, upravujú hladinu cholesterolu v krvi. Dokonca sa skúmajú protinádorové vlastnosti tejto liečivky.

Čo je to rýmovník, prečo a ako ho pestovať? Dozviete sa to v nasledujúcom videu:

Pestovanie

Pokiaľ venujete rastline od začiatku patričnú starostlivosť, iste sa vám odvďačí bujným porastom. Domovinou tejto rastliny je východná tropická Afrika. Už to samo predurčuje podmienky pestovania. V našom podnebnom páse je nutnosťou pestovania v prenosných nádobách. Nádchovník neznáša chlad a u nás vo voľnej prírode neprezimuje. Miluje polotieň, ranné a dopoludňajšie slnko. Naopak prudký slnečný svit môže bylinu popáliť. Pôdny substrát premiešajte s pieskom. Zálievku potrebuje pravidelnú, ale nesmie stáť vo vode.

Zaštipovanie

Dôležitou súčasťou pestovania je zaštipovanie. Nebojte sa rastlinku vychovávať už od útleho vzrastu. Tým, ako ju budete skracovať, bude sa košatiť a pekne rozkladať. Zaštipovanie sa vykonáva tak, že zrežete alebo uštipnete vrchol. Naraz môžete odrezať až polovicu stonky. Dbajte na to, aby ste rez viedli vždy nad párom listových uzlov. V tomto mieste rýmovník nasadí nové výhonky na stonke a dôjde tak k jeho zahusteniu.

Ak by ste trhali jednotlivé listy, došlo by k vyhoľovaniu stoniek. Vzrast by nebol kompaktný a bol by riedky. Vo voľnej prírode, v trópoch a subtrópoch, dorastú trsy do šesťdesiatich centimetrov. Nemajte ambície mať takto vysoké rastliny. V kvetináči sa vám to ťažko podarí. Viac ako na výšku, zamerajte sa na hustotu porastu a bohatosť listovej hmoty. Listy sú tým hlavným dôvodom, prečo nádchovník pestujeme. Tieto pravidlá zaštipovania platia všeobecne pre bylinky ako je tymián, bazalka, rozmarín alebo majorán.

Liečivé možnosti

Nádchovník  sa hojne používa v kuchyni na dochutenie pokrmov. My sa tentoraz zameriame na jeho liečivé účinky. Ak chytíte nádchu, ste nachladení alebo vás bolí hlava, najúčinnejším a najrýchlejším spôsobom úľavy je rozomlieť pár listov nádchovníka medzi prstami, tými si namazať pokožku pod nosom a potrieť spánky. Silice z byliny sa uvoľnia a prinesú vám úľavu.

Rovnakým spôsobom postupujte pri nepríjemnom bodnutí hmyzom. Postihnuté miesto ošetrite roztlačenými listami nádchovníka.

Možnosťou je aj pitie čaju. Pripravuje sa sparením listov v teplej vode, ktorá neprekročí 70 °C. Po pätnástich minútach výluh vypite.

Nádchovníková masť

Jedným z receptov, ako si uchovať liečivé účinky nádchy, je masť. Základom sú štyri lyžice kvalitného nesoleného bravčového tuku, ktoré pozvoľna rozpustíte. Do neho pridáte hrsť nakrájaných nádchovníkových listov. Sadlo stiahnite z tepelného zdroja. Užitočným nápadom je dať hrniec s masťou a nádchovníkom nad nádobu s horúcou vodou. Tým sa masť nebude pripaľovať a účinné zložky lepšie prejdú do masti. Takto všetko necháme lúhovať najmenej dve hodiny. Po vychladnutí dajte cez noc do chladničky. Druhý deň opäť rozohrejte na dve hodiny. Zmes potom preceďte cez riedke plátno alebo husté sitko, prelejte do čistých suchých pohárov a uzavrite viečkom. Uchovajte na tmavom a suchom mieste.

Na záver máme pre vás tip. Takto pripravenú masť budete mať vždy po ruke, keď si odlejete do menšieho uzatvárateľného téglika, ktorý môžete vždy nosiť so sebou v kabelke alebo v batohu.

Zdroj: www.youtube.comwww.petrazahradnici.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané