Ako sa zbaviť kuny raz a navždy? Trik našich babičiek s lacnou tabletkou nič neprekoná

Zdieľať
kuna
Ako sa zbaviť kuny raz a navždy? Trik našich babičiek s lacnou tabletkou nič neprekonáFoto: www.gettyimages.com

Máte vlastné skúsenosti s kunami a viete, čo na ne platí? Alebo stále hľadáte tipy, ako sa ich zbaviť? Skúste to s naftalínom!

Keď vás navštívi kuna

Kuna je neuveriteľné zviera. Málokedy ju zahliadneme, už by sa mohlo skoro zdať, že vo vašom okolí nie je a hľa! Tú kôpka výkalov na kameni v záhradke, tu rozbitá škrupina pod vašimi oknami či zbesilé zvuky z podkrovia, kde sa kuny rady schovávajú a hrajú sa.

Kuny sú hlavne potvorky, ktoré dokážu poničiť všetko okolo. A nejde len o kôlne a podkrovie. Jedným z najväčších strašiakov je kuna, ktorá vlezie do kapoty vášho auta a pohrá sa s drôtikmi a káblami. Boj s kunami nie je jednoduchý, ale treba dodať, že nejde o skutočnú bitku. Kuny sa nesnažíme skutočne likvidovať, ale len ich odradiť, vyplašiť či odchytiť. Ako na to?

Pozrite sa na príspevok z YouTube kanála Fix and Drive od poľských susedov. Predstaví vám pascu, ktorá môže vaše problémy s kunou vyriešiť humánnou a mierovou cestou.

Kunám vadí silný zápach

Dá sa s kunou vyjsť aj bez pasce? Môžete ju skúsiť vyhnať nepríjemnými pachmi. Medzi radami, ako sa kún zbaviť, môžete naraziť aj na zúfalé použitie moču či exkrementov ako zvieracích, tak ľudských, ale skúsme radšej iné prostriedky.

Medzi také patria zvieracie chlpy a ľudské vlasy. Tie sa hodia rozmiestniť napríklad na pôdu, kam vám opakovane kuna lezie a zároveň je vhodné utesniť alebo inak zabrániť vniknutiu jej dovnútra. To môže byť niekedy zložité. Ak máte napríklad otvorené okienko kvôli vetraniu alebo iný prieduch, natiahnite doň králičie pletivo. Miesta jej výskytu môžete ovoňať napríklad silnou kolínskou alebo aj iným prostriedkom, ktorý býval kedysi v každej domácnosti. Reč je o naftalíne.

kuna
Ako sa zbaviť kuny raz a navždy? Trik našich babičiek s lacnou tabletkou nič neprekonáFoto: www.gettyimages.com

Kuny odraďte naftalínom

Naftalín sa bežne používal proti moliam, niekedy aj proti parazitom u zvierat. Je to látka síce účinná, ale aj pomerne nebezpečná, a preto sa hodí zopakovať si, ako s ňou zaobchádzať. Biele guličky alebo tablety používajte v miestach, kam sa nedostanú deti, ale aj kde sa nezdržiavajú dospelí. Vdychovaním výparov a tiež dotykom cez kožu môže dôjsť k sérii závažných zdravotných problémov. Balenie s naftalínom stačí perforovať a nechať v miestach, kde kuna vniká do objektu.

Čo ponúkajú obchody?

V špecializovaných obchodoch môžete kúpiť nielen koktaily ingrediencií, ktoré by mali kuny odradiť, ale aj ultrazvukové či svetelné plašičky.

V prípade, že sa rozhodnete použiť pascu, do ktorej môžete lákať kunu na vajcia alebo kúsok mäsa, počítajte s tým, že budete musieť kunu odviezť veľmi ďaleko. Vraj je schopná za deň uraziť jeden až tri kilometre a po podarenom výlove nie je nutné riskovať a vypustiť ju príliš blízko. Navyše je dôležité vedieť, že kuny sú zákonom hájené od začiatku marca do konca októbra. Mimo toto obdobie sa kuny smú len chytať. Zabiť ich smie len poľovník vo svojej poľovnom revíre a nikde inde.

Zdroj: ireceptar.czidnes.cz, spektrumzdravi.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané