Ako nalákať lienky do záhrady, Zlikvidujú vošky za vás a s veľkou chuťou

Zdieľať
lienka
Ako nalákať lienky do záhrady, Zlikvidujú vošky za vás a s veľkou chuťou Foto: www.freepik.com

Ak sa chcete vyhnúť chemickým postrekom proti savému hmyzu na rastlinách, podporte ich predátorom. Vašimi najväčšími pomocníkmi sú lienky sedembodkové, ktorým sa ľudovo hovorí len lienky. Aby sa im na vašej záhrade páčilo, musíte im vytvoriť prirodzené prostredie, na ktoré sú zvyknuté vo voľnej prírode. Ako teda tieto veľké pracanty prilákať?

Lienok je až 6 tisíc druhov

Neexistuje snáď žiadny iný hmyz, ktorý mal toľko krásnych ľudových pomenovaní, ako má lienka.

Lienky (Coccinella septempunctata) sú bežne rozšírené takmer na všetkých kontinentoch. Existuje ich až šesť tisíc druhov. Najviac sú zastúpené v oblastiach s teplým tropickým a subtropickým podnebím. V Európe sa vyskytuje približne dvestopäťdesiat druhov. Najbežnejšími druhmi u nás sú lienka sedembodková, ázijská, desaťročná, štvorbodová a dvadsaťdvaročná.

Životný cyklus

Životný cyklus lienok býva až dvojročný. Samička kladie od konca apríla na spodnej strany listov vajíčka v niekoľkých znáškach. Môže ich naklásť až štyristo. Asi po týždni sa z vajec liahnu larvy. Uplynie tridsať až šesťdesiat dní, kým sa larva zakuklí. Metamorfóza kukly v dospelého jedinca prebehne asi po týždni.

Prečo sú tak užitočné

Väčšina lienok sa živí savým hmyzom. Ich najčastejšou potravou sú vošky, šupinatý hmyz, roztoče. Vedci, pozorujúci ich život, uvádzajú, že napríklad jedna lienka sedembodková dokáže za deň zjesť až päťdesiat vošiek. Larva počas 30-60 denného vývoja do zakuklenia zlikviduje až 600 kusov savého hmyzu. Napríklad lienka dvadsaťdvaročná (u nás poznáme v žltom prevedení) sa živí múčnatkou na rastlinách. To sú pádne dôvody na to, aby sme si lienky na svojej záhrade rozmaznávali.

V nasledujúcom videu sa pozrite, ako si lienka pochutnáva na voškách:

Ako prezimujú

Lienky prežijú jednu až dve zimy. Na jeseň, keď teplota klesne pod desať stupňov, zaliezajú do úkrytov, kde prezimujú. Ich telesná teplota klesne a tým sa spomalia telesné biologické procesy. Zimu väčšinou prečkajú v menších kolóniách, aby po zimnom prebudení nemusela vydať veľa cennej životnej energie na hľadanie partnera na párenie.

Kanibalizmus

Vyliahnuté larvy sú také dravé, že často požierajú ešte nevyliahnuté vajíčka so svojimi súrodencami. V období, keď nájdu málo potravy v podobe vošiek, molíc, roztočov a šupinatého hmyzu, prejdú lienky na rastlinnú stravu. Z núdze sa živí peľom alebo sladkým ovocím. Niektoré druhy lienok konzumujú iba rastlinnú stravu a spôsobujú škody na poľnohospodárskych plodinách.

Aby sa im u vás na záhrade páčilo

Lienka sa rada zdržiava tam, kde je veľký výskyt vošiek. Ideálne je, ak ponecháte kút záhrady, kde sa môžu vyskytovať vošky, v prírodnom štýle. Čím väčšia rozmanitosť rastlín, tým väčšia pravdepodobnosť, že si u vás lienky nájdu domov.

Kôpor s feniklom

Pestujte na svojej záhrade aromatické byliny a rastliny. Kôprom vonným a feniklom sa lienkam zavďačíte. Urobíte teda dobre, keď na každom záhone vysejete pár týchto bylín. Kôpor a fenikel sa oplatí pestovať aj v prenosných nádobách. Tie preneste na miesta, ktoré potrebujete vyčistiť od vošiek alebo roztočcv. Ideálne je umiestniť kvetináče s kôprom alebo feniklom pod stromi.   Lienka si váš sad alebo záhradu obľúbi.

lienka
Ako nalákať lienky do záhrady, Zlikvidujú vošky za vás a s veľkou chuťou Foto: www.freepik.com

Aké ďalšie rastliny pestovať

Lienky už z diaľky priťahuje biela alebo žltá farba, preto vysádzajte a vysievajte rebríček, nechtík, harmanček, mak. Nezbavujte sa z trávnika púpav, pestujte koriander, mätu, nevädze.

Zimný úkryt

Lienky prezimujú na chránených miestach pred vetrom. Úkryt hľadajú v dreve, pod lístím, v puklinách starých múrov. Iste ste sa tiež už stretli s prezimujúcimi lienkami v rámoch okien. Môžete sa ich zbaviť pomocou vysávača, ktorý zapnete na najnižší výkon. Silónovú pančuchu navlečte na hadicu bez nadstavca. Pančuchu vtiahnite mierne do hadice. Lienku vysajte a s pančuchou vyneste späť do prírody.

Zdroj: ireceptar.cz,  www.nkz.cz, www.youtube.com

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané