Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ak pociťujete tieto príznaky, máme zlé správy

reklama:
ruka
rukawww.gettyimages.com

Rakovina kostí je nádor, ktorý sa šíri do kostných buniek a chrupaviek. Dôležité je včas rozpoznať príznaky ochorenia a určiť štádium, aby pacient mohol dostať vhodnú liečbu. Nádory v kostiach môžu byť benígne a malígne. Najčastejšie ide o osteosarkóm, ktorý napáda kostné bunky, a chondrosarkom, ktorý napáda chrupavku. Častý je tiež Ewingov sarkóm, ktorý postihuje deti a dospievajúcich. Okrem toho sa môžu vyvinúť sekundárne nádory kostí, najmä u ľudí, ktorí mali iné rakoviny. Patrí medzi ne rakovina obličiek, prostaty a štítnej žľazy.
Tu sú niektoré príznaky, ktoré vám môžu pomôcť rozpoznať rakovinu kostí.

Bolesť

Toto ochorenie sa vyskytuje s bolesťami, ktoré pretrvávajú dlhú dobu a nechcú ustúpiť. Bolesť sa môže zhoršiť počas cvičenia alebo v noci.

Opuch

Ak si všimnete, že časť vášho tela je opuchnutá bez akéhokoľvek jasného znamenia, potom je nádor pravdepodobne pripravený na šírenie. Vydutie síce nevnímate, ale je tiež možné, že výrastok je možné nahmatať úplne zreteľne bez bolesti.

Obtiažny pohyb

Keď nádor dosiahne na kĺb, niektoré pohyby sú ťažké. Pokiaľ postihuje kĺby nohy, môže byť problém s pohybom. Ak sa rakovinové bunky rozšíria do chrbtice, môžu tiež ovplyvniť nervy a spôsobiť necitlivosť a tras v končatinách.

Zlomenina kosti

Ak je nádor zhubný, môže oslabiť kosť a spôsobiť zlomeniny v dôsledku menších pádov. Toto sa nazýva patologická zlomenina, ktorá postihuje kosť, ktorá je už hmotovo oslabená alebo má chrupavku.

Menej časté príznaky

Okrem vyššie uvedených príznakov môžu existovať niektoré vzácne príznaky, ktoré môžu stále súvisieť s rakovinou kostí:

  • náhle chudnutie
  • potenie
  • tras
  • únava
  • horúčka

Pokiaľ zaznamenáte niektorý z vyššie uvedených príznakov, je vhodné čo najskôr navštíviť odborníka.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 1. decembra 2021

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.