Afty a ich účinná prírodná liečba

Zdieľať
Thrush.jpg

Afty sú malé bolestivé vriedky v ústach a dokážu privodiť neznesiteľnú bolesť.

Poradíme vám zaručené tipy z prírodnej lekárne. Čo sa týka prevencie pomôže vám dostatok prísunu vitamínov skupiny B a železa.
Thrush.jpg

Prečo vznikajú afty?

Príčinou aftov môže byť vírusová infekcia (herpes), alebo alergická reakcia ústnej sliznice na niektorú potravinu, pozor treba dať na exotické ovocie (najmä ananás, kivi a iné), kakao, orechy … K tvorbe aftov vedú aj rôzne zlozvyky – okusovanie pier, jazyka alebo vnútornej strany líc. Podráždená sliznica je potom oveľa náchylnejšia k zápalom. Problémy môže spôsobiť aj ostrý koniec zuba, zubné plomby, zlá voľba zubnej kefky (prílišná tvrdosť), ale aj zvýšená citlivosť na niektoré zo zložiek zubných pást (fluór) alergia na konzervanty v potravinách a konzumácia príliš ostrých pokrmov .

Za ťažkosti môžu aj hormonálne výkyvy, preto sa afty častejšie vyskytujú u žien, a to predovšetkým pred menštruáciou. Riziko vzniku vriedkov vzniká aj v závislosti na množstvo stresu. Ak sa človek denne stresuje, odrazí sa to na oslabenej imunite a často práve spomínaným vyšším výskytom áft.

Oral thrush.jpg

Afty a riziko nákazy

Riziko vzniku áft hrozí hlavne fajčiarom a ľuďom s nedostatkom vitamínov skupiny B, ide o B9 (kyselinu listovú) a B12. Dobrým zdrojom týchto vitamínov je listová zelenina, brokolica, strukoviny (šošovica, hrášok), vajcia, kvasnice, vnútornosti a kyslá kapusta .

Názory o nákazlivosti sú veľmi rozdielne, opatrnosti však napriek tomu nezostáva. Ak máte v ústach afty, bozkom a používaním rovnakého príboru či riadu s partnerom a deťmi sa na nejaký čas radšej vyhnite.

Prvá pomoc pri aftách

Ako prvá pomoc pri troche odvahy sa ponúka afty jednoducho „vypáliť“. Vatovú tyčinku namočíme do čistej vodky a potom ju na chvíľu priložíme priamo na vriedok.

Ľudová medicína pri liečbe áft

Pravá domáca cibulačka pomôže

Je zárukou dobrej imunity. Obsiahnuté látky účinne brzdia uvoľňovanie zápalových zložiek a výrazne podporujú imunitu organizmu.

Na afty platia čučoriedky

Čučoriedky obsahujú práve potrebné vitamíny pre prevenciu aftov. Stačí zjesť pravidelne 1 – 2 lyžice čučoriedok a bude po probléme. Preto si čučoriedky nezabudnite na zimu zamraziť do zásoby!

Bylinková tinktúra na afty

Na afty zaberá echinacea, šalvia a koreň sladkého drievka. Možno si pripraviť odvar, ktorý pri výskyte aftov kloktáte niekoľkokrát denne, alebo tinktúru. Bylinky namiešame, zalejeme 60% alkoholom a necháme pár hodín v uzavretej nádobe odstáť.

Sage_16x9.jpg

Repík lekársky proti zápalom v ústach

Vlažný nálev z repíka lekárskeho používame na výplachy a kloktanie. 1 – 2 polievkové lyžice sušenej stopkovej vňate zalejeme 3 dl vriacej vody, krátko povaríme a necháme vylúhovať približne 20 minút v uzavretej nádobe, potom repík scedíme.

Mrkvová šťava ako prevencia

Látky, ktoré čerstvá mrkvová šťava obsahuje, majú antibakteriálne a antiseptické účinky. Stačí denne popíjať 2 dl čerstvej mrkvovej šťavy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané