Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

8 vecí, ktoré nesmiete za žiadnu cenu dať do umývačky riadu. Pozrite sa

reklama:
8 vecí, ktoré nesmiete za žiadnu cenu dať do umývačky riadu
8 vecí, ktoré nesmiete za žiadnu cenu dať do umývačky riadu. Pozrite saFoto: www.freepik.com

Viete o tom, že prvú umývačku riadu vymyslela žena? Dohnalo ju k tomu nešikovné služobníctvo, ktoré rozbíjalo riad vo veľkom. S čím ale vynálezkyňa Josephine Cochran nepočítala?

Mladučká Josephine Cochran zdedila svoju predstavivosť a matematické myslenie po svojom starom otcovi, Johnovi Fitchovi, ktorý sa nezmazateľne zapísal do dejín ako vynálezca parníka. Josephine však ako žena v 19. storočí zase také možnosti nemala. Jej údelom bolo byť dobrou manželkou a matkou. A tieto funkcie naplnila bezo zvyšku. Vzala si bohatého politika Williama Cochrana a porodila mu dve deti. Jej život sa však začal v momente, keď služobníctvo pri umývaní riadu rozbilo jej čínsky porcelán zo 17. storočia.

Za vynálezom umývačky stojí rozbitý riad

Podľa legendy bola Josephine Cochran taká rozčúlená, že vyhlásila pamätnú vetu: „Taká škoda! Keď nikto nevymyslí umývačku riadu, urobím to sama!“ A svoj sľub splnila. V roku 1886 prihlásila svoju prvú umývačku riadu na patentový úrad. Jej umývačka vyzerala ako medený kotol, v ktorom sa nachádzal kruh poháňaný motorom, zatiaľ čo zo spodnej časti stroja tryskala voda so saponátom. V kruhu bol uložený riad, ktorý prechádzal „saponovým kúpeľom“ a neskôr aj oplachom čistou vodou.

Čo do umývačky nepatrí?

V tom čase Cochran vôbec netušila, že sa jej umývačka stane „bielou kockou“, ktorá ovládne celý svet. Ale ani moderná umývačka nie je samospásna a sú určité veci, ktoré by ste do nej nemali dávať. Viete, ktoré to sú?

riad
8 vecí, ktoré za žiadnu cenu nikdy nesmiete dať do umývačky. Pozrite saFoto: www.gettyimages.com

Termosky

Tento zásobník na teplé nápoje môžete pobytom v umývačke poničiť. Neustály teplotný šok ovplyvní jeho tesnenie. Zároveň sa môže stať, že poškodí aj vonkajší náter.

Nadstavec spotrebičov

Do umývačky nedávajte znečistený nadstavec od ponorného mixéra, ktorý sa pôsobením chemikálií otupí.

Liatinový riad

Bez problémov prežije pobyt v umývačke. Avšak agresívne umývacie prostriedky zvýšia jeho náchylnosť na hrdzavenie.

Riad s teflónovým povrchom

Tlak vody v kombinácii s chemickými prípravkami môže narušiť teflónovú vrstvu a riad vám nebude slúžiť tak ako predtým. Pozor si dajte aj na iné kovové predmety. Napríklad hliníkové a strieborné veci vám v umývačke sčernejú.

Poháre na víno

Sú také tenké, že vybrať ich z umývačky bez šrámov, je takmer umenie. Navyše menej kvalitné sklo má tendenciu sa zakaliť.

umývačka
8 vecí, ktoré za žiadnu cenu nikdy nesmiete dať do umývačky. Pozrite saFoto: www.gettyimages.com

Drevené veci

Či už ide o doštičku, lyžicu alebo varešku, do umývačky majú vstup zakázaný! Dôvod? Drevo je pórovitý materiál, ktorý saje vodu a mohol by popraskať. Navyše absorbuje pachy, takže variť s „umytým“ dreveným náradím by nemuselo byť dvakrát príjemné.

Lacnejší plast

Nie je plast ako plast. Pokiaľ chcete vedieť, či vaša plastová obedová krabička sa hodí na umývanie v umývačke, pátrajte po ikonke s týmto symbolom. V opačnom prípade neriskujte. Lacné plasty sa pri precíznom umývaní v umývačke zdeformujú.

Nože a škrabky

Všetky tieto „opracovávacie“ nástroje je lepšie umývať v ruke. V umývačke sa totiž otupia a už ich nenabrúsite.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 18. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Dobre Rady a Napady logo
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.