8 prekvapivých účinkov kávy, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli

Zdieľať
káva
8 prekvapivých účinkov kávy, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli Foto: www.freepik.com

Pijete kávu, ale myslíte, že jej pitie skôr škodí? Bežne si poradíte s celou kanvicou silnej kávy a obávate sa o svoje srdce? Viete, kedy káva pomáha a kedy už je jej príliš? Káva nášmu telu prospieva v mnohých ohľadoch. Osem najzaujímavejších účinkov kávy vám prezradí odborník Erik Berg.

Ktorých 8 účinkov kávy možno nepoznáte?

O káve sa ešte pred niekoľkými dekádami uvažovalo ako o akceptovateľnej návykovej látke, ktorú by sme mali obmedziť alebo úplne vynechať z nášho pitného režimu. Čím viac toho vieme, tým menej kávu zatracujeme. Aj keď je návyková, je tiež plná antioxidantov. Ak je konzumovaná v rozumnej miere, pôsobí napospol pozitívne. Doktor Eric Berg DC. vám v tomto krátkom videu povie, ktorých osem účinkov kávy možno nepoznáte. Poradí vám aj prečo a ako by ste ju mali piť:

Káva milovaná aj obávaná

Aj keď je určite dobrý nápad konzumovať kvalitnú kávu, treba dodať, že Európska únia, Švajčiarsko, Austrália a Nový Zéland majú tie najprísnejšie požiadavky nielen na kávu, ale na všetky potraviny a maximálne limity zvyškov pesticídov či fungicídov v nich. Aj napriek tomu je však rozhodne dobré vyberať kávu certifikovanú či takú, ktorá je produktom ekologického poľnohospodárstva.

Vyberať môžete predovšetkým z rôznych pomerov robusty a arabiky. Existujú ešte kávovníky šari a libérijský, ale tie na trhu nájdete len úplne výnimočne. Zmes robusty a arabiky či len čisto jednodruhová káva sú dobre rozoznateľné už na obale výrobku. Producenti sa najčastejšie pýšia 100% obsahom arabiky, pretože je to káva o niečo lahodnejšia, menej kyslá, ale aj drahšia. Plynie to predovšetkým z toho, že arabika musí byť pestovaná vo vyšších nadmorských výškach a celkovo je jej produkcia náročnejšia, ale plodí veľké zrná. Zatiaľ čo robusta je chuti zemitejšia a výraznejšia, má až dvojnásobný obsah kofeínu, odoláva lepšie škodcom a v nižších nadmorských výškach nemusí ani čeliť mrazíkom. Na trhu sa podieľa arabika zhruba 60 % a robusta zvyšnými 40 %. Iné kávy sú zanedbateľné.

káva
8 prekvapivých účinkov kávy, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli Foto: www.freepik.com

Koľko kávy vypiť a kedy?

Aby bola káva zdraviu skutočne prospešná a nebola zdrojom ďalších problémov, mali by ste tiež myslieť na to ako a kedy si ju dopriať.

V odbornej literatúre sa môžete stretnúť s tvrdením, že bezpečné a prospešné je konzumovanie štyroch, maximálne šiestich šálok denne. Každý dokážeme zhodnotiť, ako taká šálka môže vyzerať a koľko kávy k nemu asi bude treba. Pokiaľ pijete kávu veľmi silnú, potom maximálny denný príjem obmedzte skôr na menší počet šálok. Na druhú stranu šálka tiež nie je polliter, ako sa vám môžu niektoré reťazce kaviarní nahovoriť.

Aby káva neškodila a nebola zbytočnou príťažou, nemala by byť príliš sladená, či už cukrom, alebo sirupmi. Aj jedna šálka lahodného nápoja sa môže stať kalorickou bombou. Predovšetkým pokiaľ ide o kávu plnú smotany či šľahačky s polevou, prípadne ďalšieho zdobenia v podobe sypania, marshmallow či ďalších dobrôt.

arabika
8 prekvapivých účinkov kávy, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli Foto: www.freepik.com

Káva síce na každého z nás pôsobí celkom inak a niektorí z nás si dajú šálku večer bez akýchkoľvek problémov so zaspávaním, ale neplatí to pre všetkých z nás. Kofeín v našom tele zostáva 5 až 10 hodín. Aj preto sa odporúča popoludňajšiu konzumáciu obmedziť alebo úplne vylúčiť.

Pokiaľ pijete veľa kávy a rozhodnete sa pre rozumné obmedzenie, nerobte to naraz. Pre vás aj vaše okolie je rozhodne vhodnejšie postupné znižovanie prísunu kofeínu, napríklad pomocou bezkofeínovej kávy či melty. Môžu sa totiž objaviť nielen bolesti hlavy, ale aj nervozita či problémy so sústredením.

Zdroj: ireceptar.cz, www.livestrong.comwww.healthline.com

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané