Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

8 nebezpečných potravín, ktoré by ste podľa onkológov mali okamžite vyradiť z jedálnička

reklama:
8 nebezpečných potravín
8 nebezpečných potravín, ktoré by ste podľa onkológov mali okamžite vyradiť z jedálničkaFoto: www.freepik.com

Onkológovia sa domnievajú, že existuje niekoľko potravín, ktoré môžu zvyšovať riziko vzniku tejto choroby alebo ju zhoršovať u už chorých pacientov. Nasledujúci zoznam uvádza osem potravín, ktoré sú často označované ako škodlivé pre rakovinu, spolu s vysvetlením, prečo sú také nebezpečné.

Je dôležité si uvedomiť, že tieto potraviny nie sú nutne škodlivé, ak sa konzumujú v rozumnom množstve. Avšak, pokiaľ sa konzumujú pravidelne a v nadmernom množstve, môžu zvyšovať riziko vzniku rakoviny a ďalších zdravotných problémov. Preto onkológovia odporúčajú obmedzovať konzumáciu týchto potravín a preferovať stravu s vysokým obsahom zeleniny, ovocia, celozrnných potravín a bielkovín s nízkym obsahom tuku.

  1. Spracované mäso ako napríklad údeniny, slanina a hotové jedlá obsahujú konzervačné látky a chemikálie, ktoré sú spájané s vyšším rizikom vzniku rakoviny čreva.
  2. Červené mäso ako hovädzie, bravčové a jahňacie obsahuje vyššiu hladinu tuku a cholesterolu, čo môže zvyšovať riziko vzniku rakoviny.
  3. Surové vajcia môžu byť zdrojom baktérií, ktoré môžu spôsobiť potravinové otravy a tiež sú spájané s vyšším rizikom vzniku rakoviny.
  4. Potraviny s vysokým obsahom cukru a sladidla, ako napríklad cukrovinky, sladené nápoje a dezerty, môžu zvyšovať riziko vzniku rakoviny.
  5. Vyprážané potraviny, ako napríklad hranolky a vyprážané kura, môžu obsahovať karcinogénne látky, ktoré môžu zvyšovať riziko vzniku rakoviny.
  6. Príliš častá konzumácia alkoholu môže zvyšovať riziko vzniku rakoviny úst, hrdla, pažeráka, pečene a prsníka.
  7. Príliš veľa soli v potrave môže zvyšovať riziko vzniku rakoviny žalúdka.
  8. Trans-tuky sa nachádzajú v potravinách, ako sú rýchle občerstvenie, chipsy a ďalšie slané pochutiny. Tieto tuky sú spájané s vysokým rizikom vzniku rakoviny a ďalších zdravotných problémov.

Je dôležité si uvedomiť, že tieto potraviny nie sú nutne škodlivé, ak sa konzumujú v rozumnom množstve. Avšak, pokiaľ sa konzumujú pravidelne a v nadmernom množstve, môžu zvyšovať riziko vzniku rakoviny a ďalších zdravotných problémov. Preto onkológovia odporúčajú obmedzovať konzumáciu týchto potravín a preferovať stravu s vysokým obsahom zeleniny, ovocia, celozrnných potravín a bielkovín s nízkym obsahom tuku. Okrem stravy existuje mnoho ďalších faktorov, ktoré môžu ovplyvňovať riziko vzniku rakoviny, ako sú fajčenie, nadmerná expozícia slnečnému žiareniu, nedostatok pohybu a genetické faktory. Ak máte obavy ohľadom svojho rizika vzniku rakoviny, mali by ste sa poradiť s lekárom a diskutovať o spôsoboch, ako minimalizovať toto riziko.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 24. marca 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.