6 potravín, ktoré sú prísne zakázané jesť pacientom s poruchou štítnej žľazy

Zdieľať
6 potravín
6 potravín, ktoré je prísne zakázané konzumovať ľuďom s poruchou štítnej žľazy Foto: www.gettyimages.com

Nedostatok jódu môže narušiť jeden z našich najdôležitejších orgánov, štítnu žľazu. Ženy sú týmto problémom ohrozené oveľa viac ako muži. Opuchnutá bolesť krku, hrdla a hrudníka, nervozita, ťažkosti s dýchaním, ťažkosti s prehĺtaním, tieto príznaky sa môžu objaviť pri problémoch so štítnou žľazou. Ak vám bola diagnostikovaná dysfunkcia štítnej žľazy, určite zo svojho jedálnička vyraďte nasledujúce potraviny.

1. Cukor

Cukor má negatívny vplyv nielen na funkciu štítnej žľazy, ale aj na mnoho ďalších našich orgánov.

Pokračujte v prezentácii na druhú stránku:

2. Sója

Sója má vplyv na funkciu určitých hormónov, a preto ak užívate lieky na štítnu žľazu, medzi užívaním liekov a konzumáciou sóje musí uplynúť niekoľko hodín. Vďaka obsahu izoflavonoidov inhibuje absorpčnú kapacitu jódu štítnou žľazou.

3. Potraviny vyprážané na tuku a oleji

Potraviny smažené na množstve tuku alebo oleji sú veľmi nezdravé. Obsahujú veľa trans -tukov a majú negatívny vplyv na funkciu štítnej žľazy.

4. Kvitnúca zelenina

Obsahujú izothiokyanady, ktoré inhibujú schopnosť štítnej žľazy absorbovať jód. Zakázaný zoznam obsahuje kapusta, ružičkový kel, brokolica, karfiol.

5. Lepok

Rovnako ako sója potraviny obsahujúce lepok negatívne ovplyvňujú funkciu štítnej žľazy. Vyvarujte sa potravín s vysokým obsahom lepku, ako napr. raž, jačmeň, pšenica.

6. Káva

Lekári tvrdia, že viac ako jedna šálka kávy denne nemá príliš pozitívny vplyv na funkciu štítnej žľazy a nadobličiek.

Prečo užívanie liekov na štítnu žľazu môže spôsobiť rakovinu prsníka?

lieky

Americká tyreoidologická spoločnosť uvádza, že 20 miliónov Američanov (6% populácie) trpí nejakou poruchou štítnej žľazy, pričom až dve tretiny z nich o tom obvykle ani nevedia.

Výskyt Hashimotovej tyreoiditídy, hypotyreózy (zníženie funkcie štítnej žľazy), hypertyreózy (zvýšené funkcie štítnej žľazy, Graves-Basedowova choroba), rakoviny štítnej žľazy a mnohých ďalších chorôb, ktoré ohrozujú túto dôležitú žľazu, v posledných rokoch prudko zrástol.

Väčšina pacientov, ktorým diagnostikujú hypotyreózu alebo Hashimotovu chorobu, dostane na predpis buď syntetické hormóny štítnej žľazy ako levotyroxín alebo nejakú jeho prírodnú alternatívu. Niekomu môže krátkodobá substitučná liečba hormónov štítnej žľazy zachrániť život. Ale milióny ľudí sú diagnostikovaní nesprávne, čo má potom hrozivé následky na ich zdravie.

Telo potrebuje jód

Jód je pre telo základný minerál. Podľa niektorých údajov až 70 % svetovej populácie trpí jeho nedostatkom. Jód je nevyhnutný nielen pre správnu funkciu štítnej žľazy, ale aj mozgu, obličiek, pečene, kože a srdca. Výskum zistil, že rakovina prsníka súvisí s nízkou hladinou jódu v tele. Prsné žľazy u žien a prostata u mužov „odchytávajú“ jód podobne ako štítna žľaza. Je to akoby tieto žľazy spolu o zásobu jódu bojovali. Čím menej jódu sa v tele nachádza, tým menej jódu je k dispozícii pre celkovú distribúciu hormónov v tele – ako v oblasti prsných žliaz (prostaty u mužov), tak v oblasti štítnej žľazy.

Podľa niektorých štúdií jód preukázal aj ochranné účinky pred rakovinou. Dokáže totiž vyvolať apoptózu (smrť rakovinových buniek), chráni pred karcinogénnymi látkami, vyplavuje z tela škodlivé ťažké kovy a napomáha k rovnováhe tráviaceho systému. Do roku 1960 sa v USA pridával jód bežne do chlebového cesta. Ale krátko po tom, čo sa výrobcovia rozhodli pridávať do svojich produktov bromid, ktorý jód blokuje, výskyt hypotyreózy, Hashimotovej choroby a rakoviny prsníka výrazne stúpol. Je to len náhoda? Mnohí odborníci tvrdia, že určite nie. Súvisia s lieky na choroby štítnej žľazy s rakovinou prsníka?

„V dôsledku nedostatku jódu dochádza k zvýšenému riziku rakoviny prsníka u žien, ktoré užívajú lieky podporujúce funkciu štítnej žľazy,“ hovorí obhajca jódu a vedec doktor David Brownstein.

„Lieky na podporu funkcie štítnej žľazy zvyšujú metabolické potreby tela a s tým stúpa aj potreba jódu. Pokiaľ má niekto nedostatok jódu a dostane naordinované užívanie hormónov štítnej žľazy, problém s nedostatkom jódu sa ešte zhorší.“

Nemocnica Ferdinand-Sauerbrucha vo Wuppertale v Nemecku vykonala pred takmer 30 rokmi štúdiu, ktorá zistila, že u žien užívajúcich lieky na štítnu žľazu 15 a viac rokov bola 2x vyššia pravdepodobnosť vzniku rakoviny prsníka ako u žien, ktoré syntetickú liečbu neužívali.

Okrem toho, že syntetické lieky na štítnu žľazu môžu zanechať na ľudskom zdraví obrovské stopy pre svoje veľké množstvo nežiaducich účinkov, k súvislosti medzi hormónmi na liečbu štítnej žľazy a rakovinou prsníka dochádza vo veľkej miere z dôvodu nedbanlivosti zo strany konvenčného zdravotníctva.

Namiesto riešenia podstaty problému totiž používajú iba „náplasť“ vo forme syntetickej náhrady hormónov štítnej žľazy, ktorá nijako nerieši skutočné dôvody epidémie hypotyreózy (znížené funkcie štítnej žľazy).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané