5 vychytávok Majstra cukrára Maršálka. Vďaka nim bude šľahačka krásne držať

Zdieľať
šlahačka
5 vychytávok Majstra cukrára Maršálka. Vďaka nim bude šľahačka krásne držaťFoto: www.freepik.com

Šľahačka je obľúbenou súčasťou múčnikov a dezertov. Čo robiť, aby tá vaša bola nadýchaná, pevná a doslova sa rozplývala na jazyku?

Hoci na to nevyzerá, šľahačka má za sebou už dlhú históriu. Prvé zmienky o nej sa datujú do roku 1549, kedy bola súčasťou receptov kuchára Cirstofora di Messisbugo. Neskôr sa o nej zmieňoval aj Bartolomeo Scappii a ďalší milovníci dobrých pokrmov. Vyšľahať šľahačku bolo v tom čase celkom náročné. Pretože šľahače vtedy ešte neexistovali, vypomáhali si naši predkovia vŕbovými vetvičkami alebo rákosím. Urobiť z tejto sladkej zmesi našľahaný kopček bola ale celkom drina. Ale keď sa to podarilo, stálo to za to! Žiadna torta potom nechutila tak božsky ako so šľahačkou!

Na videu uvidíte ďalšie tipy na tuhšiu šľahačku:

Kyprič šľahačky

V dnešnej dobe je výroba šľahačky o poznanie ľahšia. Prelomovým vynálezom v roku 1930 bol smotanový sifón, o ktorý sa bili hneď traja vynálezcovia – Charles Getz, G. Frederick Smit a Marshall Reinecke. Nech už ho vymyslel ktokoľvek z nich, išlo o neuveriteľne kúzelnú vec, ktorá dokázala smotanu nielen našľahať, ale aj vytvarovať do nádherného tvaru. Na zahodenie samozrejme nebol ani vynález klasického šľahača, ktorý sa dnes prezentuje ako súčasť drahších kuchynských robotov.

Napriek tomu však veľa gazdiniek a mužov-gurmánov naráža na problém – šľahačka, hoci je dobre vyšľahaná, tak veľmi nedrží. Po nejakej dobe na tortách či múčnikoch potom vyzerá ako  „smotanový závoj“, na ktorý už nikto nemá veľmi veľkú chuť. Čo s tým?

Tipy na tuhú šľahačku

Cukrár Josef Maršálek, ktorý so smotanou pracuje často, sa preto podelil o päť tipov, ktoré by mali vašu „smotanovú čiapku“ udržať čo najdlhšie. Keď ich budete dodržiavať, máte veľkú šancu, že smotana vaše pekárske a cukrárske diela nielen ochutí, ale aj podstatne skrášli. Tak choďte na to!

Pokračujte na ďalšej strane

šlahačka
5 vychytávok Majstra cukrára Maršálka. Vďaka nim bude šľahačka krásne držaťFoto: www.freepik.com

Zásada prvá: Použite správnu šľahačku

Kdeže, nie je šľahačka, ako šľahačka. Podľa Jozefa Maršálka je najlepšie kupovať 33% smotanu, ale pozor, nie v plastovom tégliku, ale v klasickej papierovej krabičke! Tento typ smotany obsahuje veľký podiel tukov, ktorý zaistí, že šľahačka potom bude držať tvar. Je tu ale jedna vec, s ktorou by ste mali počítať. Šľahačka bude síce pevnejšia, ale jej objem bude menší.

Zásada druhá: Nepodceňujte chladenie

Smotana sa bude šľahať lepšie, keď ju pred šľahaním dáte do chladničky vychladiť na 8–10 °C. Spolu s ňou dajte vychladiť aj misu a šľahač, ktorým budete smotanu spracovávať.

Zásada tretia: Zlaďte až potom, čo narastie

Smotanu dochuťte až potom, čo ju poriadne vyšľaháte. Na sladenie používajte klasický krupicový alebo vanilkový cukor.

šlahačka v miske
5 vychytávok Majstra cukrára Maršálka. Vďaka nim bude šľahačka krásne držaťFoto: www.freepik.com

Zásada štvrtá: Použite soľ!

Nebojte sa, soľou nič nepokazíte. Naopak! Pokiaľ dáte do smotany štipku soli, zvýrazníte tým chuť pridaného cukru. Keď do smotanovej hmoty zamiešate aj pár kvapiek citróna, šľahačka potom oveľa lepšie stuhne.

Zásada piata: Stužovač vynechajte

Niektorí ľudia používajú na spevňovanie šľahačky stužovač. Vy to ale nerobte. Tento prípravok totiž ničí smotanovú chuť a navyše aj výrazne zmení štruktúru šľahačky. Pokiaľ teda budete šľahať smotanu podľa týchto odporúčaní, určite žiadne „chemické pomôcky“ už nebudete potrebovať!

Zdroj: ireceptar.cz, www.regiony.rozhlas.cz,www.youtube.com

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané